M-60T ve Leopard 2A4 tanklarının modernizasyon faaliyetleri devam ediyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir ve Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ile birlikte Kayseri’deki 2’nci Ana Bakım Fabrikası’nda inceleme ve denetlemelerde bulundu.

STM Banner

Milli Savunma Bakanı AKAR ve beraberindeki heyet tarafından 2’inci Ana Bakım Fabrikası’na yapılan ziyaret esnasında, modernizasyon faaliyetleri devam eden M-60T ve ilk defa modernizasyon halinde görüntülenen Leopard 2A4 Ana Muharebe Tankları (AMT) dikkat çekti.

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekat’ları esnasında elde edilen tecrübelerin ardından, Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki M-60T ve Leopard 2A4 tanklarının modernize edilmesi kararı alınmıştı. Bu kapsamda, M-60T tanklarının modernize edilmesini amaçlayan “FIRAT-M60T” projesi, Mayıs 2017 tarihinde Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ASELSAN arasında imzalanmış ve teslimatlar da uzun zaman önce başlamıştı. Modernizasyonları BMC firmasına verilen Leopard 2A4 tankları ise Bakan AKAR’ın ziyareti esnasında ilk kez görüntülendi. Leopard 2A4 tanklarına, Anti-Tank Güdümlü Füzelere (ATGMs) karşı “reaktif zırh” entegre edildiği görüntülendi.

FIRAT-M60T Projesi

Kara Kuvvetleri Komutanlığı (K.K.K.lığı) envanterindeki M60T ana muharebe tanklarının tanksavar tehditlerine ve terör unsurlarına karşı daha etkin korunabilmesi ve mevcut sistemlere ilave yetenekler kazandırılmasına yönelik sözleşme, “FIRAT-M60T” adı altında 11.05.2017 tarihinde Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ile ASELSAN arasında imzalanmıştır. FIRAT-M60T projesi kapsamında M-60T Ana Muharebe Tanklarına (AMT); PULAT Aktif Koruma Sistemi (AKS), Tank Lazer Uyarı Sistemi (TLUS), Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS), Sürücü Görüş Sistemi (ADİS), Koruma Astarı, Yardımcı Güç Sistemi ve İklimlendirme Sistemi entegrasyonu yapılması kararlaştırılmıştır. Modernize edilen M-60T tankları, “M-60TM” olarak adlandırılmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu