T70 Helikopterlerinde kullanılacak motor TUSAŞ’a teslim edildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, Eskişehir’de gerçekleştirdiği miting esnasında, “TUSAŞ Motor Sanayii (TEI), Türkiye’nin ilk 2000 beygir gücündeki helikopter motorunu TUSAŞ’a teslim etti. Bu motorlardan, 236 adet üretilerek helikopterlerimizde kullanılacak.” ifadelerinde bulundu. T70 Genel Maksat Helikopteri Projesinde kullanılmak üzere TEI tarafından üretilen motor, “T700-TEI-701D” olarak adlandırılmakta.

STM Banner

TÜRK GENEL MAKSAT HELİKOPTER PROGRAMI (GMHP)

Genel Maksat Helikopter Projesi (T70 Genel Maksat Helikopteri Programı), 5 Aralık 2007 tarihinde alınan Savunma Sanayii İcra Komitesi Kararı ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı (K.K.K .lığı), Hava Kuvvetleri Komutanlığı (Hv. K.K. lığı), Jandarma Genel Komutanlığı (Jn. G. K. lığı), Özel Kuvvetler Komutanlığı (Öz. Kuv. K. lığı), Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ve Orman Genel Müdürlüğü (OGM) olmak üzere 6 Kullanıcının toplam 109 adet genel maksat helikopteri ihtiyacını karşılamak üzere başlatılmıştır. Proje kapsamında, ana yüklenici TUSAŞ, T70 helikopterlerinin kabin, kokpit, kuyruk konisi, yatay ve dikey kuyruk, ana ve kuyruk rotor palleri gibi tüm ana parçaların üretimini, nihai montaj işlemlerini, testlerini ve entegre lojistik desteğini; ASELSAN, temel aviyoniklerin geliştirilmesi ve entegrasyonunu ve Sikorsky ile birlikte helikopter kokpiti geliştirilmesini (IMAS); TEI, T700 motorunun üretimini; Alp Havacılık ise iniş takımları, dişli kutusu detay parça üretimi ve dinamik parçalarının üretim ve montajını gerçekleştirecektir.

109 adet Helikopter için 218 adet platform üstü, min. 18 adet de yedek motor olmak üzere toplamda 236 adet TEI üretimi, General Electric Aviation’ ın T700-GE-701D turbo şaft motoruna özdeş konfigürasyonlu T700-TEI-701D turbo şaft motoru kullanılacaktır. Mart 2019 itibariyle TUSAŞ Motor Sanayii (TEI), T70 helikopterimde kullanılacak ilk T700-TEI-701D motorlarını, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş’ye (TUSAŞ) teslim etmiştir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu