M109 obüsleri 52 kalibreye dönüşüyor: FIRTINA ile aynı

Roketsan-ATMACA-Banner

BAE Systems, 52 kalibrelik topla modifiye edilmiş M109 155mm’lik Kundağı Motorlu Obüsü’nün ilk atışlı testlerini gerçekleştirdi.

BAE Systems, Alman Rheinmetall şirketi tarafından üretilen L52 155mm, 52 kalibrelik topu ile modifiye edilmiş bir M109 Kundağı Motorlu Obüsü’nün ilk atışlı testlerini gerçekleştirildi. Test sırasında obüsten, birden fazla 155 milimetrelik top mühimmatı atıldı.

STM Banner

M109-52 olarak adlandırılan L52 topuyla modernize edilen yeni obüs; mevcut 39 kalibrelik topun yerine düşük riskli ve yüksek performanslı bir yükseltme olarak tanımlanıyor. T-155 FIRTINA Obüsleri’nde olduğu gibi 52 kalibrelik topa geçiş yapan M109 obüslerinde, böylelikle menzil artışı yaşanacak.

Minnesota’daki Camp Ripley’de gerçekleştirilen canlı atlı test sırasında, L52 topunun M109A7 platformuyla uyumluluğu kanıtlandı. BAE Systems, 2024 yılında çeşitli mühimmatlar ile obüsün arttırılmış menzilini vurgulayacak ek testler yapmayı planlıyor.

ABD'den Tayvan'a M109A6 Obüsü Satışına Onay

Halihazırda L52 topu, 9 NATO ülkesinin taktik topçu kuvvetleri tarafından kullanılıyor.

Öte yandan Türkiye’de de ASELSAN, Roketsan ve MKE A.Ş. hem güdümlü hem de arttırılmış menzilli 155mm’lik mühimmatlar için çalışmalarını sürdürüyorlar. Yeni Nesil FIRTINA Obüslerinin üretimi ise BMC bünyesinde devam ediyor.

Yeni Nesil FIRTINA (FIRTINA-II) Obüsü

Yeni Nesil FIRTINA Obüsü Projesi kapsamında; Elektrik Tahrikli Kule ve Namlu Yönlendirme Birimi, K/M Obüs Atış Kontrol Sistemi, Tam Otomatik Mühimmat Doldurma Sistemi, Barut Koşullandırma Birimi, İklimlendirme Sistemi ve SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS) donanımları başarılı bir şekilde FIRTINA-II Obüsü’ne entegre edildi.

Bu kapsamda Yeni Nesil FIRTINA Obüsü’nün atış testleri, 2018 yılı içerisinde başarıyla icra edildi. Şu ana kadar ise 6 adet obüs, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi.

Yeni-Nesil-FIRTINA-Obüsü

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı için toplam 140 adet Yeni Nesil FIRTINA Kundağı Motorlu Obüs (KMO) Sistemi üretilmesi planlanıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu