M1A2 tankından dost ateşi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Ordusu’na ait M1A2 Abrams Ana Muharebe Tankı (AMT); 20 Temmuz tarihinde Fort Bliss’te icra edilen eğitimler esnasında, yanlışlıkla başka bir M1A2 Abrams tankını vurdu.

Edinilen bilgiye göre söz konusu olay, 20 Temmuz tarihinde Fort Bliss’te icra edilen tank yeterlilik eğitim tatbikatı esnasında meydana geldi. Hareketli hedeflere yönelik atış eğitimi kapsamında M1A2 Abrams tankından ateşlenen M1002 120mm’lik Çok Amaçlı Eğitim Mühimmatı, 2.6 kilometre uzaklıkta bulunan başka bir M1A2 tankına isabet etti. Olayda, vurulan tankın mürettebatından olan bir asker yaralandı.

STM Banner

ABD Ordusu, olayla ilgili bir soruşturmanın başlatıldığını ve soruşturma tamamlanana kadar olaya dair bir açıklamanın yapılamayacağını belirtti.

ABD Ordusu’na bağlı tank birliklerinin dost ateşi dosyası, bir hayli kabarık. Körfez Savaşı esnasında birçok dost ateşine imza atan ABD’ye ait M1A1 tankları, oldukça trajik sonuçlara yol açtılar. Körfez Savaşı esnasında yaşanan dost ateşi vakalarında, toplamda 20’den fazla ABD askeri hayatını kaybetti ve M1A1, Bradley ile Humvee gibi birçok araç da imha edildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu