ATAK helikopterleri Azerbaycan için havalandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait TUSAŞ T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterleri, Azerbaycan – Türkiye Ortak Askeri Tatbikatı için havalandılar.

Azerbaycan – Türkiye Ortak Tatbikatı, kara unsurlarının katılımıyla bugün resmen başladı. Tatbikat senaryosu kapsamında; Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı piyade unsurlar ve zırhlı araçlar ile TUSAŞ T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterleri ile Sikorsky S-70 Black Hawk Genel Maksat Helikopteri, alarm durumuna geçtiler.

STM Banner

Azerbaycan ile Türkiye arasında gerçekleştirilen ortak tatbikat kapsamında, komuta ve kontrol sistemleri ile birliklerin yönlendirilmesine dair pratik gerçekleştirildi. Ayrıca; savaş uçakları ile askeri nakliye ve taarruz helikopterleri tarafından da zorlu manevralar içeren eğitim uçuşları icra edildi.

Kara unsurları tarafından icra edilen tatbikata ek olarak, hava unsurlarının katılımı ile icra edilen TurAz Kartalı 2020 Tatbikatı da paralel olarak devam ediyor.

T-129 ATAK

T129 ATAK Helikopteri

T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilmiştir.

T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri, iki pilotun da azami çevresel görüşe sahip olduğu tandem adı verilen ve pilotların önlü-arkalı oturduğu kokpit dizaynı, tekerlekli ana iniş takımları, üstün manevra kabiliyetine sahip beş palli ana rotor sistemi, iki palli yeni tasarım kuyruk rotor sistemi ve her biri 1.373shp güç üretebilen, beka kabiliyetini artıran yüksek performanslı iki adet LHEC CTS800-4A turbo şaft motoru ile teçhiz edilmiştir.

Helikopterin baş tarafında bulunan AselFLIR-300T Gündüz ve Gece Görüntüleme Sistemi 360° dönebilmekte, yaklaşık 20 km’ye kadar mesafedeki hedefleri tespit, 10 km’ye kadar mesafedeki hedefleri ise teşhis edebilmektedir. T129 ATAK Helikopteri için özel olarak geliştirilen AVCI Kaska Entegre Kumanda Sistemi yüksek takip hassasiyeti sayesinde hedef tespit ve silah sistemlerinin, pilot bakış hattına otomatik yönlendirilmesini sağlamaktadır.

Yakın hava desteği görevleri için 76 adete kadar güdümsüz roketler ve 500 adet mühimmat kapasiteli 20 mm. top ile donatılmış olan T129 ATAK, çok amaçlı görevlere uygun olarak da 8 adet UMTAS Anti- Tank Füzesi, 16 adet CİRİT Lazer Güdümlü Füze, 8 adet STINGER Hava-Hava Füzesi ile en modern elektronik harp ve elektro-optik sistemleri de bünyesinde barındırmaktadır.

TUSAŞ tarafından şu ana kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na 50 adet (9 EDH + 41 Faz-I) ve Jandarma Genel Komutanlığı’na ise 6 adet (Faz-I) olmak üzere toplam 56 adet T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri teslim edilmiştir.

Önerilen İçerik:

Türk F-16’ları Azerbaycan semalarında


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu