M60TM tankına yapılan tanksavar saldırısının arka planı

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN, Zeytin Dalı Harekatı esnasında, FIRAT-M60TM Ana Muharebe Tankı’na gerçekleştirilen tanksavar füze saldırısının arka planını paylaştı.

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan M60T Ana Muharebe Tankları, ASELSAN tarafından “FIRAT-M60T” Projesi çerçevesinde modernize edilmiş ve modernize edilen tanklar ise “M60TM” olarak adlandırılmıştır. ASELSAN tarafından modernize edile M60TM’ye, Zeytin Dalı Harekatı esnasında geçekleştirilen Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) saldırısının arka planını, ASELSAN çalışanları aktardı:

STM Banner

“Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatlarında görev alan tank personeli, ASELSAN tarafından Yerli ve Milli İmkanlar ile geliştirilip tanklara entegre edilen sistemlerin kullanımının benimsendiğini, yeni sistemlerin performansı ile tank sınıfına önemli kazanımlar sağlandığını ve gerek tank zayiatlarının engellenmesi gerekse de düşman unsurlarının etkisiz hale getirilmiş olmasını belirtmeleri ile modernizasyon faaliyetinin ne kadar başarılı olduğunu ve ordumuzun gücüne güç kattığını her platformda ifade etmişlerdir. Harekâta katılan Tank Personeli ile yapılan geri bildirim görüşmelerinde, yaşanan bir olay aşağıdaki şekilde ifade edilmiştir:

“Zeytin Dalı Harekatı sırasında, A Birliği, B Tepe Bölgesi’ndeki üs bölgesini işgal etmek üzere saat 22:00 sularında ileri harekatına devam ederken C Birliği de ileri intikaline başlamıştır. İntikal esnasında tankların yakın emniyeti için bir komando kolu görevlendirilmiştir. İntikalin devamında saat 24:00 civarında C Birliği’ne ait M60TM tankı üzerinde bulunan Tank Lazer Uyarı Sistemi (TLUS)’nden “KORNET” tanksavar mühimmatı ikazı alınmış ve tank üzerindeki Sesli Erken Uyarı Sistemi ile gerek tank içindeki personel gerekse de tankın etrafındaki yaya unsurlar ve komando kolları otomatik olarak ikaz edilmiştir. Gelen ikaz üzerine komando kolu derhal tankın etrafından uzaklaşarak hem kendini emniyete almış hem de tanka manevra alanı yaratmıştır. Tank da süratle manevra yaparak en yakın meskûn mahal içerisine gizlenmiş ve TLUS’tan tehdit yönü bilgisi doğrultusunda SARP ile düşman bölgesini ateş altına almıştır (Not: Tanksavar tehdidin bertaraf edildiği sonraki keşif faaliyetlerinde tespit edilmiştir). İntikalin devamında intikal grubu paletli ve yaya kolu olmak üzere ikiye bölünmüş ve Tank, komando kolunu sıçramalarla takip ederek olası başka Tanksavar tehditlerinden de korunarak Üs Bölgesi’ne intikalini emniyetli bir şekilde tamamlayarak görevine devam etmiştir. Operasyonda yaşanan bu durum yeni entegre edilen sistemlerin ne kadar önemli ve hayati olduğun göstermiştir. ASELSAN’a gerek yurt içinde gerekse de sınır ötesinde bizlere vermiş olduğu destek ve katkılarından dolayı teşekkürlerimizi sunarız.”

Benzer şekilde Zeytin Dalı Harekatı’na M60TM Tank Personeli olarak katılan ve harekat sırasında tanka entegre edilen ASELSAN Sistemleri’nden Anti Tank Mühimmatı uyarısı alarak hem tüm tank personelini hem de tankı söz konusu tehditten kurtaran Tank Personeli tarafından ASELSAN’a iletilen ses kaydı, yapılan çalışmalarının ne kadar önemli olduğunu ve ASELSAN’ın Ordumuz ile ne kadar bütünleştiğini açıkça ortaya koymuştur: “F… Bey sizlere teşekkür ederiz yapmış olduğunuz bu çalışmalardan dolayı. Lazer Uyarı Sistemi’nin boş olmadığını bir daha gördük. Sağ olun. Teşekkür ederiz. ASELSAN’a şükranlarımızı iletiyoruz. Ben S… Astsubay. Gelirken intikal halindeyken iki defa bize KORNET uyarısı verdi. Sağ olsun ona göre tedbirimizi aldık, canımızı kurtardık. Çok teşekkür ederiz ASELSAN ailesine.”


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu