Yunan Hava Kuvvetleri’nden F-16 modernizasyonu açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan Hava Kuvvetleri Komutanlığı, envanterinde bulunan F-16 Fighting Falcon savaş uçaklarının modernizasyon projesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Envanterindeki 84 adet F-16 Fighting Falcon tipi savaş uçağının, Lockheed Martin tarafından Blok 70/72 standardına yükseltilmesini kapsayan modernizasyon projesinde bir gecikme olmadığını belirten Yunanistan Hava Kuvvetleri, bu yöndeki haberleri yalanladı. Açıklamada, modernizasyon faaliyetlerinin 2027 yılında tamamlanacağı ve Hellenic Aerospace (EAV) tarafından yürütülen proje kapsamında, ilk çalışmaların 2020 yılında başladığı belirtildi.

STM Banner

Yunanistan Hava Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamaya karşıt olarak, Yunan hükümetinde yaşanan ekonomik sıkıntıların, F-16 modernizasyonunu derinden etkilediğini bildiren birtakım açıklamalar mevcut.

Yunanistan F-16

Yunanistan F-16 Modernizasyonu

Ekim 2017’de ABD Dışişleri Bakanlığı, Yunan F-16’larını önemli ölçüde geliştiren Viper yapılandırmasına yükseltmek için 2,4 milyar dolarlık bir projeyi onaylamıştı. SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre proje kapsamında ilk iki yıl, entegre edilecek sistemlerin tescili ve prototip üzerine harcanacak. Üçüncü yıl, Yunan savaş jetlerine Viper entegrasyonu başlayacak ve dördüncü yıl ilk F-16 Viper, Yunan Hava Kuvvetlerine teslim edilecek.

F-16 Block 70/72 Viper modernizasyonuna uğrayan jetler, diğer F-16’lara göre donanımsal ve yapısal açıdan yükseltmeye maruz kalacakları için genellikle 4+ nesil olarak sınıflandırılmaktadırlar. Viper modernizasyonunda en önemli adım mevcut radarın sisteminin, Northrop Grumman üretimi APG-83 Aktif Faz Dizinli (AESA) radar ile değiştirilmesi olacak. AESA radarı, daha yüksek durumsal farkındalık, esneklik ve tüm hava koşullarında daha hızlı bir hedefleme imkanı sunmakta. APG-83, F-22 ve F-35 AESA radarları ile olan donanım ve yazılım ortaklığından dolayı 5. Nesil uçakların radar kabiliyetlerini, F-16’ya kazandırıyor.

Bunun yanında F-16 Viper’de; AESA radarının daha etkin kullanılmasını ve pod verilerinin kontrolünü sağlayan 6 ”x 8” CPD (yüksek çözünürlüklü ekran), Otomatik Zemin Çarpışma Önleme Sistemi (GCAS), daha hızlı veri bağları ve daha teknolojik silah istasyonları bulunacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu