Macaristan’da savunma sanayii çalıştayı

Roketsan-ATMACA-Banner

Macaristan’da Savunma Sanayii Çalıştayı düzenlendi. Macaristan Savunma Bakanı Kristóf Szalay-Bobrovniczky, Türkiye’yi bir model olarak gördüklerini açıkladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Macaristan ziyareti etti. Ziyaret kapsamında başkent Budapeşte’de ülkenin Savunma Bakanı Kristóf Szalay-Bobrovniczky ile heyetlerarası görüşme gerçekleştirdi. Görüşme heyetinde Türkiye’den 10 savunma sanayi şirketi yer aldı. Bakanlar, iki ülke arasında savunma sanayii alanında yapılacak iş birlikleriyle çok daha güçlü bağlara sahip olacaklarını vurguladı.

STM Banner

Görüşme heyetinde yer alanlar arasında; Savunma Sanayii Başkanlığı Uluslararası İşbirliği Daire Başkanı Murat Ceran, BMC İcra Kurulu Üyesi ve Üst Yöneticisi Murat Yalçıntaş, Nurol Makina Genel Müdürü Engin Aykol ve Roketsan Genel Müdür Yardımcısı Murat Kurtuluş’un da yer aldığı görüldü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda gerçekleştirilen ziyaret kapsamında, yeni iş birlikleri geliştirmeyi amaçladıklarını bildiren Bakan Kacır, iki ülke liderlerinin en üst düzeyde sergilediği güçlü irade ve iş birliği vizyonu çerçevesinde, Macaristan’la ilişkileri her alanda daha ileri taşımaya gayret gösterdiklerini söyledi.

Macaristan Savunma Sanayii Çalıştayı

MACAR BAKAN: “TÜRKİYE’Yİ ASKERİ ANLAMDA BİR MODEL OLARAK GÖRÜYORUZ”

Macaristan Savunma Bakanı Kristóf Szalay-Bobrovniczky de ülke olarak savunma sanayisinin güçlendirilmesinin ve geliştirilmesinin stratejik önem taşıdığını belirterek,

“Türkiye’yi askeri anlamda bir model olarak görüyoruz. Son yıllarda gösterdikleri gelişme ve performansla bizim için ilham verici. Görüşmelerimizde daha farklı alanlarda da iş birliği yapmak için anlaştık ve bunun için bir çalışma grubu hazırladık.” diye konuştu.

SAVUNMA SANAYİİ ÇALIŞTAYI

Bakan Kacır, Başkent Budapeşte’de Savunma Sanayi Çalıştayı’na da katıldı. Çalıştaya, Macaristan Savunma Bakanı Kristóf Szalay-Bobrovniczkyé’in yanı sıra Türk ve Macar şirketlerim temsilcileri de katıldı. Türk-Macar Ticaret Odası (Turkcham) Yönetim Kurulu ile toplantı yapan Kacır, bugün de temaslarına devam edecek. Kacır, Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü Direktörü (EİT) Martin Kern ile görüştükten sonra, Zalazone Elektrikli Araç Geliştirme ve Doğrulama Test Merkezi’nde incelemelerde bulunacak.

İLGİLİ İÇERİK: ABD’nin ambargo uyguladığı Macaristan’a NASAMS teslimatı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu