Rus Seyir Füzeleri Moldova Hava Sahasında

Roketsan-ATMACA-Banner

Moldova Savunma Bakanlığı, Rusya Federasyonu tarafından Ukrayna’ya atılan 3 adet seyir füzesinin Moldova hava sahasından geçtiğini açıkladı.

Rusya Federasyonu; bugün sabah saatlerinde, Kiev başta olmak üzere birçok Ukrayna şehrine yönelik seyir füzesi saldırısı başlattı. Rusya tarafından şu ana kadar yaklaşık 100 adet füzenin atıldığı ve bunların yaklaşık yarısının ise Ukrayna tarafından havada imha edildiği biliniyor.

STM Banner

Ukrayna şehirlerine ulaşan füzeler ise sivil altyapıya ciddi hasarlar verdi. Hedef alınan altyapılar arasında; termik santral, köprüler ve enerji transfer hatları da bulunuyor. Saldırı sonrası Ukrayna’nın birçok şehrinde, elektrik ve su kesintilerinin yaşandığı açıklandı.

Rusya tarafından Ukrayna’ya atılan 3 adet seyir füzesinin ise Moldova hava sahasından geçtiği açıklandı. Moldova Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Popescu tarafından yapılan açıkalmada, “Bu sabah Karadeniz’deki Rus gemilerinden Ukrayna’ya fırlatılan üç seyir füzesi Moldova hava sahasını geçti. Rusya’nın büyükelçisinin bir açıklama yapması için çağrılması talimatını verdim.” ifadelerine yer verildi.

Savunma Bakanlığı’ndan Açıklama

Öte yandan Moldova Savunma Bakanlığı, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Bu sabah Rusya’nın Ukrayna’nın çeşitli şehirlerine düzenlediği hava saldırıları bağlamında; 10 Ekim Pazartesi günü saat 8:33 ile 9:02 arasında Moldova Savunma Bakanlığı’nın ilgili birimleri, Moldova hava sahasının kuzeyinde üç hava hedefinin belirlediğini bildirdi.

İlgili hedefler aşağıdaki yönlerde hareket etti:

1. Ciornaia kasabaları – Moghilev Podolsk (Ukrayna) — Rybnita — Soroca — Moghilev Podolsk.

2. Ciornaia — Voronovka (Ukrayna) — Ribnita — Rudi (Soroca)

3. Ciornaia (Ukrayna) — Popencu köyü (Moldova Cumhuriyeti) — Cineșcuți (Floresti) — Ukrayna yönünde

Bu hedefler, Romanya ve Ukrayna Milli Savunma Bakanlığı’ndan sorumlu yapılardan da doğrulandı. Aynı zamanda, Hava Sahasının Kullanımına İlişkin Devlet Teşebbüsü ve Hava Trafik Hizmeti “MOLDATSA” izleme sistemleri tarafından hedefler gözlemlendi.

Hedefler, Moldova Cumhuriyeti’nin altyapısı için ve özellikle ülkenin hava sahası üzerinde uçan sivil uçaklar için tehlike oluşturuyordu.

Savunma Bakanlığı’nın ülkedeki sorumlu yapılarla işbirliği içinde bölgedeki durumu yakından takip ettiğini ve Rus ordusunun Ukrayna şehirlerine yönelik zayiatla sonuçlanan saldırılarını şiddetle kınadığını belirtiyoruz.”

ÖNERİLEN İÇERİK: Almanya Ukrayna’ya IRIS-T SLM Sevkiyatına Hazırlanıyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu