Malezya Kralı Şah FNSS’in Kabiliyetlerini Yerinde Gözlemledi

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Malezya Kralı Sultan Abdullah, FNSS Savunma’nın Gölbaşı tesislerini ziyaret etti.

Malezya Kralı Majesteleri Al Sultan Abdullah Ri’ayatuddin Al Mustafa Billah Şah, 17 Ağustos 2022’de Malezya Ekonomi Bakanı Senator Tengku Datuk Seri Utama Zafrul bin Tengku Abdul Aziz ve mahiyetindeki heyetle birlikte FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. Ankara Gölbaşı tesislerini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

STM Banner

Temasları kapsamında FNSS’yi ziyaret eden Malezya Kralı; Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Nurol Holding ve FNSS yönetim kurulu üyesi Gürol Çarmıklı ile FNSS yöneticileri tarafından karşılandı. FNSS Paletli ve Tekerlekli zırhlı araçlarını yakından inceleyen Malezya Kralı Sultan Abdullah ‘a şirketin proje ve faaliyetlere ilişkin bir takdim verildi.

Takdim kapsamında FNSS’nin 20 yılı aşkın süredir Malezya silahlı kuvvetleri için gerçekleştirildiği ve gerçekleştirmekte olduğu projeler ile Malezya’daki yerli üretim ve teknoloji transferine değinildi. Firmanın test sahasında verilen taktimin ardından zırhlı araç gösterisi gerçekleştirildi.

FNSS Malezya

Malezya Kralı Sultan Abdullah onuruna FNSS’de verilen öğle yemeğiyle tamamlanan ziyaret, Malezya ve Türkiye savunma işbirliğinde uzun dönem güvenilir işbirlikleri gerçekleştirmiş olması bakımından FNSS için özel bir anlam taşıyor.

FNSS’nin 2000-2010 yılları arasında tamamladığı Malezya ZMA projelerinin ardından, 2011’de Malezya ile imzalamış olduğu ve Deftech firmasıyla birlikte ortak olarak gerçekleştirdiği, AV-8 8×8 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç Projesi, halen Türkiye’nin kara savunma sistemlerinde en büyük ihracat rekoru olma özelliğini koruyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: FNSS Üretimi Zırhlı Araçların Malezya’daki Evi: 4. Mekanize Tugayı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu