Malezya’dan yerli Ani Müdahale Botu

Roketsan-ATMACA-Banner

Malezya Kraliyet Donanması (RMN), 25 Ocak 2021’de düzenlenen bir tören sırasında, Selangor Eyaleti merkezli Gading Marine tarafından yerli imkanlarla inşa edilen ilk yeni Ani Müdahale Botu’nu (FIC) tanıttı.

Malezya Kraliyet Donanması, 2020 yılının ortalarında Malezya Savunma Bakanlığı tarafından açılan kamu ihalesini kazanan Gading Marine ile Ekim 2020’de 6 adet Ani Müdahale Botu için anlaşmıştı. Yeni FIC’lerin, ülke çapında yasadışı göçmenlere karşı sürdürülmekte olan ‘Ops Benteng’ operasyonunda etkin olarak kullanılması ve ayrıca RMN’nin İsveç yapımı CB-90 hızlı saldırı botlarından oluşan filosunun kademeli olarak yerini alması bekleniyor.

STM Banner

Bot, 12.7 mm’lik ağır makineli tüfeğe sahip uzaktan kumandalı silah istasyonu (RCWS) ve iki adet manuel 7.62 mm’lik genel kullanım amaçlı makineli tüfek ile donatılacak. Botun teslimatı, silahların entegre edilmesi için bekletiliyor.

Asia Pasific’e göre; Gading Marine tarafından üretilecek olan yeni G2000 FIC 18M, 18 metre uzunluğunda ve 4,6 metre genişliğinde olan CB-90’dan biraz daha büyük olacak ve ayrıca bir elektro-optik izleme sistemi (EOTS) ile donatılacak. Gücünü ise iki adet MAN 1550 beygir gücünde ana motordan ve iki adet Hamilton Jet HM 461 su jetinden alacak.

RMN, ülke çapında konuşlandırılmak üzere toplamda 18 adet yeni FIC çalıştırmayı planlıyor.

Önerilen İçerik: Türk Tipi Hücumbot Projesi


Elif Funda ALTUN / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu