Azerbaycanlı SİHA operatörleri mezun oldu

Roketsan-ATMACA-Banner

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri mensubu Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) operatörü personel, Baykar Savunma’da icra edilen eğitim faaliyetlerini başarıyla tamamlayarak mezun oldular.

Konuyla ilgili olarak Baykar Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar tarafından yapılan açıklamada, “Özünüze ait olan SİHA’larınızla semalarınızda özgürce uçarak Can Azerbaycanımızı korumaya devam edin. Bir daha asla namert eli değmesin bu güzel topraklara… SİHA eğitimlerini başarıyla tamamlayarak mezun olan Azerbaycanlı kursiyerlerimizi kutlarım” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Hatırlanacağı üzere; Azerbaycan tarafından işgal altındaki Dağlık Karabağ’a yönelik olarak 27 Eylül 2020 tarihinde bir askeri harekat başlatılmış, 10 Kasım 2020 tarihi ile sona eren harekatın sonucunda ise Dağlık Karabağ toprakları yeniden Azerbaycan’ın kontrolüne geçmiştir.

Ermenistan’a yönelik harekat esnasında Azerbaycan, Baykar Savunma tarafından geliştirilen Bayraktar TB2 tipi Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA)’nı da aktif olarak kullanmıştır. Bayraktar TB2 SİHA ile Ermeni Ordusu’na ait birçok hava savunma sistemi, radar sistemi, tank, zırhlı araç, kamyon, cephanelik, mevzi ve birlik imha edilmiştir. Harekatta, Roketsan MAM-L mühimmatı kullanılmıştır.

Önerilen İçerik: Bayraktar TB2 işaretledi Azerbaycan Su-25’i LGK ile vurdu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu