Mali’den C-295 siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Mali Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı, nakliye konfigürasyonunda ek bir adet Airbus C295 Nakliye Uçağı için kesin bir sipariş verdi.

Edinilen bilgiye göre 2021’de teslim edilecek olan bu ikinci uçak; halihazırda 1.770 uçuş saatini geride bırakan, dört yıldan kısa bir sürede 38.000’den fazla yolcu ile 900 ton kargo taşımış olan ve Aralık 2016’dan beri aktif görevde olan ilk C295’i tamamlayacak.

STM Banner

Bu yeni sipariş, iki uçak için yedek parçaları ve uçuş ekipleri ile teknisyenler için eğitim faaliyetlerini içeren entegre bir lojistik destek paketi de içeriyor.

Airbus Defence and Space Pazarlama ve Satış Müdürü Bernhard Brenner, satış ile ilgili olarak şunları söyledi: “Bu tekrarlanan sipariş, uçağımızın mükemmel yeteneklerini ve performansını gösteriyor. C295; Cezayir, Mısır ve Gana’dan Fildişi Sahili, Burkina Faso ve Mali’ye kadar bölgede sipariş edilen 37 uçakla Afrika’da 21. yüzyılın standart taktik nakliye uçağı haline geliyor.”

Airbus tarafından geliştirilen C-295 nakliye uçağından, şu ana kadar 214 adet sipariş edildi. Airbus tarafından şu ana kadar teslim edilen 181 uçağın ise 179 adedi aktif olarak kullanılıyor. 6 ton faydalı yük ile 2000 deniz mili menzili bulunan uçak, 11 saat havada kalış süresi ile 71 asker, 50 paraşütçü veya beş palet taşıma kapasitesine sahip.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu