MAM-L ile vurulan tank sayısı 100’ü geçti

Roketsan-ATMACA-Banner

ANKA ve Bayraktar TB2 tipi Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) tarafından kullanılan Roketsan MAM-L mühimmatı ile vurulan ana muharebe tankı sayısı, 100’ü geçti.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen ANKA ve Baykar Savunma tarafından geliştirilen Bayraktar TB2 tipi Silahlı İnsansız Hava Araçları, uzun bir süredir Türkiye, Suriye, Irak, Libya ve Azerbaycan (Karabağ)’da bulunan muharebe sahalarında aktif olarak kullanılıyorlar. Roketsan tarafından geliştirilen Mini Akıllı Mühimmat MAM-L ile senkronize olarak büyük bir başarı yakalayan Türk SİHA’ları, şu ana kadar birçok tank, zırhlı araç, piyade, hava savunma sistemi, topçu atış ünitesi, cephanelik, lojistik unsur ve karargahı imha etti.

STM Banner

Oryx isimli Blogger tarafından edinilen bilgiye göre; Roketsan MAM-L mühimmatı ile Suriye, Libya ve Karabağ bölgesinde imha edilen ana muharebe tankı (AMT) sayısı, 100’ü geçti. MAM-L tarafından imha edilen 100’üncü tank ise Ermeni Ordusu’na ait bir T-72 oldu. MAM-L mühimmatı ile imha edilen 100’ü aşkın tankın 70’den fazlası, Ermeni Ordusu’na ait.

Roketsan tarafından Lazer Güdümlü Anti-Tank Füzesi (L-UMTAS) üzerinden geliştirilen MAM-L, temeli safkan bir anti-tank füzesine dayandığı için zırhlı hedeflere karşı yüksek etki gösterebiliyor. Roketsan, azami 14 kilometre menzili bulunan MAM-L’nin bir üst versiyonu için çalışmalarını sürdürüyor.

MAM-L Teknik Özellikler

Çap160 mm
Uzunluk1 m
Ağırlık22 kg
Menzil8 km (Opsiyonel Ataletsel Navigasyon Sistemi/Küresel Konumlama Sistemi özelliği ile 14 km)
Arayıcı BaşlıkYarı Aktif Lazer Arayıcı Başlık
Harp Başlığı TipiReaktif Zırhlara Karşı Etkili Tandem
Yüksek İnfilaklı Parçacık Etkili
Termobarik
Tapa TipiÇarpma
Yaklaşma
PlatformlarİHA

 MAM-L ile Vurulan Tanklar: 


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. “Bize bir şey olmaz” diyen işgâlci/katliamcı Ermeni Ordusu’nun hezimet ve aczini keyifle izledim.
    Azerbaycan Ordusu’nun savaşma imkân ve kabiliyeti; Anka, TB2 ve MAM-L’nin sahadaki taktik başarısından gurur duydum…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu