MAM-L yüklü HURKUŞ-C görüntülendi

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen HÜRKUŞ-C Hafif Taarruz Uçağı, Roketsan tarafından geliştirilen MAM-L mühimmatları ile görüntülendi.

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile Jandarma Genel Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen TUSAŞ tarafından geliştirilen HÜRKUŞ-C Hafif Taarruz Uçağı, farklı mühimmatlarla test ve sertifikasyon faaliyetlerine devam ediyor. Bugüne kadar Roketsan L-UMTAS Anti-Tank Füzesi ve TÜBİTAK-SAGE TOGAN Mühimmatı ile başarılı atış testleri icra eden HÜRKUŞ-C, son olarak Roketsan tarafından üretilen ve Silahlı İnsansız Hava Araçları tarafından aktif olarak kullanılan MAM-L mühimmatı ile görüntülendi.

STM Banner

Barbaros Toprakoğlu tarafından paylaşılan görüntülerde, HÜRKUŞ-C uçağının kanatlarında ikişer adet MAM-L mühimmatı olduğu görüldü. TUSAŞ tarafından geliştirme faaliyetleri devam eden dörtlü salan ünitesinin, HÜRKUŞ-C platformunda da kullanılacağı değerlendiriliyor. HÜRKUŞ-C platformunun nihai konfigürasyonunda, toplamda 6 adet silah istasyonu bulunacak.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından ilk etapta 18 adetlik sipariş verilmesi planlanan HÜRKUŞ-C, yakın gelecekte envantere alınacaktır. Terör hedeflerine karşı dost unsurlara yüksek hassasiyetli yakın hava desteği sağlayacak olan HÜRKUŞ-C, F-16/F4 savaş jetleri ile taarruz helikopterleri arasında alternatif bir platform olacaktır.

Genel Özellikler

  • Zırhlandırılmış Yapı
  • Kendini Koruma Sistemleri
  • Gece Görüş Uyumlu Dijital Kokpit
  • Gelişmiş Aviyonik Sistemler
  • EO/IR Görüntüleme ve Hedefleme Sistemi
  • Gerçek Zamanlı Veri ve Video Aktarımı
  • Dijital Güvenli Haberleşme Yeteneği

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu