Minyatür Bomba’da tedarik aşaması başlatıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen ASELSAN ana yükleniciliğinde geliştirilen Minyatür Bomba Projesi kapsamında, tedarik aşaması başlatıldı.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan ve ASELSAN ana yükleniciliğinde geliştirilen Minyatür Bomba (MB) Projesi kapsamında, tedarik aşaması başlatıldı. Konuyla ilgili olarak SSB tarafından yapılan açıklamada, “F-16’lar ve İHA’da kullanılabilecek Minyatür Bomba projesinde geliştirme süreci tamamlandı ve tedarik aşaması başlatıldı.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Hatırlanacağı üzere Minyatür Bomba, geçtiğimiz aylarda ilk kez harp başlıklı şekilde test edilmiş ve test esnasında önemli bir başarı sergilemişti. ASELSAN ana yükleniciliğinde yürütülen Minyatür Bomba Projesi kapsamında harp başlığı ise TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) tarafından geliştirildi.

Minyatür Bomba (MB)

Minyatür Bomba; ASELSAN tarafından geliştirilmiş, 100+ kilometre menzile ve GPS/INS (KKS/ANS) güdüm sistemine sahip, dörtlü akıllı pnömatik salan ünitesinden (SPQR) atılan bir hava-yer mühimmatıdır.

TÜBİTAK-SAGE tarafından tasarlanan ve güçlendirilmiş beton hedeflere karşı etkili harp başlığına sahip olan Minyatür Bomba, 55km mesafeden 1 metrelik betonu delebilmektedir. Halihazırda 401’inci Test Filo Komutanlığı’nda uçuş testleri devam eden Minyatür Bomba’nın, 2020 yılı içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesi beklenmektedir.

Düşük ağırlığa, uzun menzile ve yüksek nüfuz yeteneğine aynı anda sahip olan Minyatür Bomba’dan;

  • F-16 Savaş Uçağının 2×4 adet,
  • AKINCI İnsansız Hava Aracı’nın 4-6 adet,
  • AKSUNGUR İnsansız Hava Aracı’nın ise 4 adet taşıması beklenmektedir.

Böylelikle Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki hava araçları, tek sorti ile asgari dört farklı hedefi yüksek isabet ile etkisiz hale getirebilecektir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu