Maritime JDAM İlk Kez F-15E’den Atıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Martime JDAM mühimmatının ilk atış testi, başarıyla gerçekleştirdi. Test faaliyeti, 3 adet F-15E Strike Eagle savaş uçağı tarafından icra edildi.

ABD Hava Kuvvetleri’ne bağlı 85. Test ve Değerlendirme Filosu’ndan 3 adet F-15E Strike Eagle, 26 Ağustos 2021 tarihinde Maritime JDAM mühimmatının atış testini gerçekleştirdi. Edinilen bilgiye göre; ABD Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı, 2.000lb’lik GBU-31 JDAM mühimmatlarını hem hareketli hem de statik deniz hedefleri üzerinde kullanmak için yeni taktikler, teknikler ile prosedürler geliştirdi ve gösterdi.

STM Banner

85. Test ve Değerlendirme Filosu’ndan F-15E Silah Sistemi Subayı Binbaşı Andrew Swanson, “Hareket halindeki herhangi bir büyük gemi için, ABD Hava Kuvvetleri’nin birincil silahı 2.000lb’lik lazer güdümlü GBU-24’tür.

Bir Donanma denizaltısı, herhangi bir zamanda tek bir torpido ile bir gemiyi imha etme yeteneğine sahiptir ancak bu silahı kullanırsa, geminin yerini de açığa verir. Maritime JDAM, havadan torpido benzeri etki elde etmek için düşük maliyetli bir yöntem sağlamayı amaçlıyor.” dedi.

Maritime-JDAM-2

Bütün bu açıklamaların yanında ABD Hava Kuvvetleri, paylaştığı fotoğraflarda Maritime JDAM’ların burun kısmını gizledi. Normalde INS/GPS güdüm sistemine sahip olan JDAM mühimmatının burun kısmına, deniz ortamında isabetli vuruşlar kaydedilmesi amacıyla lazer veyahut başka bir arayıcı başlık entegre edildiği tahmin ediliyor. Hangi tip arayıcı başlığın entegre edildiği ise şuan için merak konusu.

Türkiye’de de TÜBİTAK-SAGE, JDAM muadili Hassas Güdüm Kiti (HGK)’ne lazer arayıcı başlık entegrasyonu gerçekleştirmişti.

ÖNERİLEN İÇERİK: İHA’lar ve Hava-Hava Muharebelerinde Kullanımı

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu