Ukrayna Savunma Bakanı’ndan MİLGEM ADA Sınıfı Korvet Açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna Savunma Bakanı Andrey Taran, STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. ana yükleniciliğinde yürütülen MİLGEM ADA Sınıfı Korvet Programı hakkında açıklamalarda bulundu. Taran, programın başarıyla devam ettiğini açıkladı.

Konuyla ilgili olarak Taran tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Ukrayna Donanması için sınıfı korvetin inşası, takvime uygun olarak Türkiye Cumhuriyeti’nde devam ediyor. Çalışmalar Ocak 2021’de Ukraynalı uzmanların katılımıyla başladı. Bugüne kadar, çeliğin kesilmesi tamamlanmış ve altı bölmenin bir kısmı kaynaklanmış, ardından omurganın oluşumu yapılmıştır.

STM Banner

Korvet üretiminin, Türk ortakların desteğiyle yerli işletmelerden birinde tamamlanmasını sağlayan 50-50 formülüne göre inşa edildiğini belirtmekte fayda var. Yeni korvetin, 2023’te deniz testlerine başlaması planlanıyor.

İlk korvetin Türkiye’de inşa edilmesi, donatımının ise Ukrayna’da yapılması konusunda Türk tarafı ile anlaşmaya varıldı. Sözleşmenin bir özelliği, bu sınıftaki gemilerin inşası için teknolojinin Ukrayna tarafına kademeli olarak aktarılmasıdır. Sonraki tüm ADA sınıfı korvetler, yalnızca Ukrayna tesislerinde inşa edilecek. Uzun vadede, bu savaş gemileri Ukrayna’nın Azak-Karadeniz bölgesindeki savunmasını önemli ölçüde güçlendirecek ve NATO üye ülkeleriyle uyumlu olmasına izin verecek.” dedi.

MİLGEM ADA Sınıfı Korvet İnşası/Ukrayna
MİLGEM ADA Sınıfı Korvet İnşası/Ukrayna

Taran’ın bu açıklaması ile Ukrayna MİLGEM Programı kapsamında inşa edilecek korvet sayısının 1 ile sınırlı kalmadığı, 3 adet korvetin daha inşa edileceği bir kez daha doğrulanmış oldu. STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. ana yükleniciliğinde inşa faaliyetleri RMK MARINE’de devam eden ilk Ukrayna Korveti’nin donanım faaliyetleri, Ukrayna’da bulunan Ocean Tersanesi’nde gerçekleştirilecek.

Ukrayna Korvetlerinin Silah ve Savaş Sistemleri

Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Oleksandr Myronyuk, geçtiğimiz haftalarda Ukrayna Donanması için STM ana yükleniciliğinde üretilecek MİLGEM ADA Sınıfı Korvetlerde kullanılacak gemisavar füzeler, hava savunma teçhizatı ve savaş yönetim sistemi hakkında detaylar vermişti.

Oleksandr Myronyuk: “Ukrayna için üretilecek olan ADA Sınıfı Korvetler, Ukrayna Donanması için gemisavar füzelerin aktif ve efektif şekilde kullanımını sağlayacak. Bu bağlamda önceliğimiz, Ukrayna üretimi Neptün gemisavar füzemizdir. Aynı zamanda Amerikan Harpoon, Türk ATMACA ve diğer füzeler de değerlendirmede. Korvet, birkaç on yıl boyunca hizmet verecek bir gemidir. Bu süre zarfında, farklı özelliklere ve boyutlara sahip olacak yeni gemisavar füzeler geliştirilecek, bu nedenle kendimizi önceden belirlenen yapay çerçevelerle sınırlamıyoruz.” dedi.

Neptün-Füzesi

Neptün’ün, yaklaşık 300 kilometre menzile sahip olduğu bilinmektedir. Yaklaşık 150 kilogramlık harp başlığına sahip olan füzenin hızı ise 900 kilometre / saattir. Yani füze, 0.72 Mach hızı ile “High Subsonic” sınıfında yer almaktadır. Ukrayna, 2025 yılına kadar 3 adet Kara Konuşlu NEPTÜN Tümeni oluşturmayı hedeflemektedir. Söz konusu tümenler, Azak Denizi ile Karadeniz’in müdafaası için kullanılacak.

Hava Savunma Füze Sistemi: MBDA MICA

Alexander Myronyuk: “Ukrayna için üretilecek ADA Sınıfı Korvetlerde hava savunma füzesi sistemi olarak, Avrupa merkezli MBDA üretimi MICA sistemi olasılığı değerlendirilmekte. Üretici, füzelerin Ukrayna’ya teslim edilmeye hazır olduğunu belirtti. Alınması planlanan sistem, sürekli gelişen ve korvet ile kullanım için uyarlanan modern bir sistemdir. Türk korvetleri, bu konuda çok daha fazla imkana sahip.” ifadelerine yer verdi.

MBDA üretimi MICA HSS’nin, hücumbotlar ve korvetler gibi küçük tonajlı gemiler için özel olarak tasarlandığı belirtilmekte. Sistem hali hazırda Fransız Naval Group üretimi gemilere, Hollanda SIGMA 10514, BAE Systems’den Khareef ve  Gowind fırkateynlerine kuruldu.

Donanma için geliştirilen MICA versiyonunun yetenekleri, hedefleri 20 km menzile  ve 9 km irtifaya kadar imha etme kabiliyeti sunmakta. Füzenin hızı ve manevra kabiliyeti, Mach 3’e varan hızlarda hareket eden hedefleri yok etmek için yeterlidir, bu da süpersonik füzeleri engellemeye olanak sağlamakta. Füze ayrıca, Sea-Skimming seyir füzelerini engelleme yeteneğine sahip.

SYS’de HAVELSAN ile Devam

ADVENT

Alexander Myronyuk: “Maalesef bugün Ukrayna savunma sanayii, devlet programı kapsamında oluşturulan ve uzun süredir geliştirilen Türk GENESİS – HAVELSAN üretimi – Savaş Yönetim Sistemi’nin kabiliyetlerini aşabilecek bir sistem sunamamaktadır. Dolayısıyla bu sistem, değişiklik olmadan Ukrayna korvetlerinde kullanılacak.”

Ayrıca, Türk GENESİS’in; taktik veri ağı Link 16 da dahil olmak üzere, iletişim ile otomatik komuta ve kontrol sistemleri için tüm NATO standartlarına zaten entegre edilmiş olduğu belirtilmelidir. Geminin orijinal sensör sistemleri, radar muharebesi ve telsiz kompleksinin de muhafaza edilmesine karar verildi. Bunlar Türk Donanması korvetlerinde olduğu gibi olacak.” dedi.

ÖNERİLEN İÇERİK: STM’den Pakistan’a AGOSTA 90B Teslimatı

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu