MARLİN SİDA ile Dünya’da Bir İlk Yaşandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye, MARLİN SİDA ile birlikte ‘Dünya’nın İlk Elektronik Harp Kabiliyetine Sahip’ insansız suüstü aracını geliştirdi. MARLİN, ilk olarak NATO Tatbikatı’na katılacak.

Son dönemde Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA) platformları üzerinde çalışmalarını sürdüren Türkiye, bu alanda bir ilke imza attı. ASELSAN ile Sefine tarafından geliştirilen MARLİN, Dünya’nın elektronik harp kabiliyetine sahip ilk insansız suüstü platformu oldu.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye sahada oyun değiştirici olarak gösterilen SİHA’larından sonra, SİDA’larıyla da iddiasını ortaya koyuyor! MARLIN SİDA dünyada elektronik harp kabiliyetine sahip ilk insansız suüstü aracı oldu! Geriden gelen değil, öncü olan Türkiye!” ifadelerine yer verildi.

MARLİN SİDA’da, ASELSAN üretimi elektronik-harp faydalı yükleri kullanıldı. Elektronik-harp alanında Dünya’da herkes tarafından kabul gören bir gelişmişliğe sahip olan ASELSAN, çok gelişmiş elektronik-harp sistemlerinin geliştirilmesini sağlıyor. KORAL, MİLKAR, ARES ve REDET bunlardan sadece bazıları.

ÖNERİLEN İÇERİK: ULAQ SİDA’ya TÜMOSAN Motoru


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu