Kırgızistan’da Bayraktar TB2 SİHA Üssü Açıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Kırgız Cumhuriyeti Ulusal Güvenlik Devlet Komitesi Sınır Servisi envanterinde bulunan Bayraktar TB2 SİHA’ları için inşa edilen üssün açılışını gerçekleştirdi.

Kırgızistan tarafından alınan Bayraktar TB2’ler, 2021 yılının sonunda göreve başlamış ve Celal-Abad Havalimanı’na konuşlandırılmıştı. Açılışı yapılan üs ile birlikte Kırgızistan, Bayraktar TB2’lerin bakım, eğitim ve görev icrası gibi konularda daha gelişmiş imkanlara kavuştu.

STM Banner

Açılış töreninde Bayraktar TB2’lerin sınır güvenliği konusunda sağladığı faydaları vurgulayan Cumhurbaşkanı Caparov; barış ve istikrarın ülke sınırlarından başladığını, açılışı yapılan üssün hava sahası ve sınır savunma görevini yerine getireceğini belirtti.

Açılışın ardından Milli Güvenlik Devlet Komitesi Başkanı General Kamçıbek Taşiyev ile birlikte incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Caparov; Bayraktar TB2, Yer Kontrol İstasyonu ve MAM-L mühimmatı hakkında askerlerden bilgi aldı. Uçuş için hazırlanan bir TB2 ve kanat altında takılı olan MAM-L mühimmatını da inceleyen Cumhurbaşkanı Caparov ardından Bayraktar TB2’yi imzaladı.

Aselsan üretimi CATS Elektro-Optik Sensör Sistemi ve MAM-L mühimmatlarıyla donatılan Kırgız Bayraktar TB2’leri, sınır güvenliğine yönelik faaliyetlerinin yanı sıra ilk kez geçtiğimiz Nisan ayında Kırgızistan Silahlı Kuvvetleri tarafından yürütülen askeri tatbikata katılmış ve zırhlı bir hedefe MAM-L atışı gerçekleştirmişti.

ÖNERİLEN İÇERİK: Polonya’nın Bayraktar TB2 SİHA’sı İlk Kez Sergilendi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu