Mavi Vatan’ın Muhafızı ULAQ SİDA’ya Yeni Yetenekler

Roketsan-ATMACA-Banner

ULAQ SİDA’ya yeni kabiliyetler geliyor. Yeni versiyonunda yeni silah, torpido ve füze sistemleriyle güçlendirilecek ULAQ’a entegre edilecek sensörlerle aracın otonomi algoritması daha üst seviyeye taşınacak.

SSB tarafından başlatılan ve Ares Shipyard- Meteksan Savunma ortak girişimi tarafından yürütülen ULAQ SİDA Projesi’nde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

STM Banner

İstihbarat, Keşif ve Gözetleme, Su Üstü Harbi ve Denizaltı Savunma Harbi görevlerini insansız ve otonom olarak icra edilebilmesi amacıyla geliştirilmekte olan ULAQ SİDA, hafif, dayanıklı ve onaylı kompozit gövdesi, aktif/pasif stabilizasyon sistemleri, EO/IR geniş açılı seyir kamerası, uydu haberleşme yeteneği, hassas manevra yeteneği ve tam otonomi özellikleri ile ön plana çıkıyor.

Üstün Görüş ve Sürüş Yeteneğine Sahip, Tam Otonom

SSB Başkanı Demir proje kapsamında yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti:

“ULAQ SİDA’ya yeni kabiliyetler kazandırıp tam otonom hale getiriyor, denizaltı savunma harbi icra edecek şekilde geliştiriyoruz. Hedefimiz yerli motor, 12.7 mm UKSS, torpido, LUMTAS füzesi, komuta kontrol yazılımı, haberleşme sistemi, kamera ve sonar sistemiyle % 90 yerlilik!”

SSB tarafından yürütülen ULAQ SİDA Projesi ile mevcut ULAQ aracının dört deniz durumunda kısıntısız seyir yapabilmesi amacıyla botun boyu uzatıldı, tam otonomi görevi icra edebilmesi için sensör sayısı artırıldı, yer kontrol istasyonu hem limandan hem de gemiden kullanılabilecek şekilde portatif çanta olarak tasarlandı, bot üzerinde yer alan stabilizasyon sistem sayısı ve faydalı yük taşıma kapasitesi artırıldı. Proje kapsamındaki teslimatın 2023 yılı içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

İLGİLİ İÇERİK: Yenilenen ULAQ SİDA ve Konfigürasyonları Tanıtıldı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu