MBDA’dan Mısır’a VL MICA Satışı

Roketsan-ATMACA-Banner

Mısır Deniz Kuvvetleri , Avrupa merkezli MBDA firması tarafından üretilen VL MICA Yeni Nesil Hava Savunma Füze Sistem’inin ilk uluslararası müşterisi oldu.

Edinilen bilgiye göre; MBDA firması, Mısır korvetlerini donatmak için Mısır Donanması’ndan VL MICA NG (Yeni Nesil) hava savunma füze sistemi için bir sipariş aldı. Resmi olarak Ekim 2020’de test edilen VL MICA NG sistemi, yeni nesil füzenin mevcut hava savunma sistemine entegrasyonuna dayanmakta.

STM Banner

VL MICA NG sistemi, İHA sistemleri gibi düşük radar ve kızılötesi izi karakterize edilen tehditleri imha etmek için gelişmiş yetenekler sunmakta. Ayrıca VL MICA NG, ‘konvansiyonel’ hedefleri (uçaklar, helikopterler, seyir füzeleri ve gemisavar füzeleri) daha uzun mesafelerde durdurabilecek.

MBDA CEO’su Eric Beranger konu hakkında: “Bu anlaşma, Mısırlı müşterimizin dünya çapında 15 ülkenin deniz ve kara kuvvetlerinin korunması için zaten kullandığı VL MICA ailemize olan güvenini kanıtlıyor.” açıklamasında bulundu.

Mısır Donanması, yakın zamanda Fransız tersanelerinden temin ettiği dört adet Gowind sınıfı korvetini VL MICA ailesinden sistemlerle donatmayı planlıyor.

ÖNERİLEN HABER: Mısır’ın SCALP Füzesi ilk kez görüntülendi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu