MBDA ve Rheinmetall’e lazer silahı görevi

Roketsan-ATMACA-Banner

Alman Silahlı Kuvvetleri Ekipman, Bilgi Teknolojisi ve Hizmet İçi Destek Ofisi (BAAINBw), MBDA Deutschland ve Rheinmetall şirketlerinden oluşan bir konsorsiyumu deniz ortamında kullanılacak lazer silah sisteminin üretilmesi, entegrasyonu ve test edilmesi faaliyetleri için görevlendirdi.

Edinilen bilgiye göre; şirketler arasında çalışmalar, eşit bir şekilde paylaşılarak sürdürülecek. MBDA Deutschland, operatör konsolunun geliştirilmesinden ve lazer silah sisteminin komuta ve kontrol sistemine bağlanmasından; Rheinmetall ise lazer silah istasyonu, ışın yönlendirme sistemi, soğutma birimi ve lazer silah sisteminin lazer kaynağı biriminin proje konteynerine entegrasyonundan sorumlu olacak.

STM Banner

Sistemin üretim, test ve entegrasyon çalışmalarının 2021 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanmaktadır. Alman Donanması’na ait F124 Sachsen Fırkateynindeki denemeler ise 2022’de yapılacak. Sistemin geliştirilmesinin nerede gerçekleştirileceği konusunda ayrıntılar ise henüz açıklanmadı.

Savunma teknolojisi tarihinde çığır açan bir gelişme olan lazerler; hedeflere ışık hızında müdahale eder, büyük bir hassasiyetle çalışır ve çok az ikincil hasar üretir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu