Mi-171SH Fırtına helikopteri seri üretime geçiyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Rus ordusu, “fırtına” bir gelişme için hazırlanıyor. Rus devlet basınında yer alan habere göre; güdümlü füzelerle donatılmış yeni Mi-171SH “Fırtına” helikopteri, iki yıl içerisinde seri üretime girecek.

Ulan-Ude Havacılık Fabrikası’nın Pazarlama, Satış ve Bakım Departmanı’ndan sorumlu Başkan Yardımcısı Mikhail Karpushkin; Moskova Uluslararası Askeri Teknik Forumu 2020 esnasında TASS’a yaptığı açıklamada, “ Modernize edilmiş Mi-171SH helikopterlerinin seri üretimi 2022 yılında başlayacak.” ifadelerinde bulundu.

STM Banner

Güdümlü füzelere ek olarak gelişmiş savunma özelliklerine ve çarpıcı yeteneklere sahip olduğu iddia edilen helikopter, Moskova Uluslararası Askeri Teknik Forumu 2020’de sergilendi.

Mi-171SH, 1970’lerde Sovyet Kızıl Ordusu’nda hizmete giren ve silahlı bir helikopter olarak da kullanılan Mi-17’nin en son güncellenmiş sürümüdür.

Mi-17S, 2002 yılında dünya pazarına sunuldu ve Rus devletine ati olan özel ihracatçı Rosobornexport şirketi aracılığıyla Orta Doğu, Güneydoğu Asya, Afrika ve Doğu Avrupa’daki ülkelere geniş çapta ihraç edildi.

Mi-17SH; Rus müttefiklerine ek olarak 2005-2008 yıllarında NATO müttefiki olan Hırvatistan ve Çek Cumhuriyeti’ne de satıldı.

Başlangıçta bir nakliye aracı olarak tasarlanan Mi-17, geliştirilerek en son Mi-17SH versiyonuna dönüştü. Mi-17SH kargo taşıma, yerdeki askerlere ateş desteği, havadan yere saldırı, tıbbı tahliye, muhabere arama kurtarma gibi tüm görevleri ifa edebilecek bir genel maksat platformuna dönüştü. Gündüz veya gece her türlü hava koşulunda çalışabilen Mi-171Sh Storm, beş palli bir ana rotor, bir kuyruk rotoruna ve tekerlekli tipte iniş takımına sahiptir. Glass-kokpit yapısına sahip olan helikopterde 3 mürettebat görev yapabilecekken, ana kabinde 36 asker veya sedyede 12 yaralı taşınabilir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu