İspanya AIM-120C-7/8 alımına hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, İspanya’ya Gelişmiş Orta Menzilli Havadan Havaya Füze (AMRAAM) satışı ile ilgili olarak olası bir yabancı askeri satışı (FMS) onaylama kararı aldı.

Edinilen bilgiye göre söz konusu satış; 100 adet AIM-120C-7/8 Gelişmiş Orta Menzilli Havadan Havaya Füze (AMRAAM), 1 adet AMRAAM Güdüm Bölümü, KGV-135A Kripto Cihazları, Konteynerler, destek, tamir ve mühendislik faaliyetlerini içeriyor. Bahsi geçen satışın olası toplam bedelinin ise 248.5 milyon ABD Doları olması bekleniyor.

STM Banner

İspanya tarafından bu tedarikin yapılması durumunda ana yüklenici, ABD merkezli  Raytheon Missiles and Defense şirketi olacak.

Türk Hava Kuvvetleri tarafından da kullanılan AIM-120C7 AMRAAM, açık kaynaklarda verilen bilgilere göre 70-120 km arasında menzile sahip, aktif radar güdümlü bir havadan havaya füze sistemidir. ABD yapımı füzeyi, 35’den fazla ülke kullanmaktadır. Türk Hava Kuvvetlerinin de an itibariyle aktif olarak kullandığı füzeler; F-16, F-15, F-18, F-22, F-35 EF-2000, Gripen ve Tornado gibi birçok uçakta kullanılabilmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu