MİDLAS’ta ESSM Quad-Pack Detayı

Roketsan-ATMACA-Banner

ROKETSAN tarafından geliştirilen Milli Dikey Atım Lançer Sistemi (MİDLAS) üzerindeki füzeleri ve füzelerin yerleşimi ölçekli bir maketi ile IDEF 23’te gösterildi.

Türk Deniz Kuvvetleri’ne ait gemilerde kullanılan ve kullanılmak üzere sipariş edilip ambargoya maruz kalan MK41 Dikey Atım Sistemi (VLS) muadili ROKETSAN tarafından millileştiriliyor. Bu sebeple Türk Savunma Sanayi’nin en kritik projelerinden birisi olan MİDLAS’ta çalışmalar devam etmekte.

STM Banner

Son olarak IDEF’23 fuarında MİDLAS’ın sahip olacağı füzeler ve füzelerin yerleşimi ölçekli bir maket üzerinden gösterildi. MİDLAS üzerinde sırasıyla SİPER BLOK I, ESSM ve HİSAR-D RF Hava Savunma Füzeleri gösterildi.

MİDLAS üzerinde dikkat çeken bir diğer ayrıntı, ESSM Hava Savunma Füzesinin Quad-Pack olarak konumlandırılması. Quad-Pack sayesinde her bir hücreye 4 adet Hava Savunma Füzesi konuşlandırılabilmekte. Örnek vermek gerekirse, 16 hücreli bir MİDLAS’ta 64 adet ESSM Hava Savunma Füzesi taşınabilecek.

Halihazırda Türk Deniz Kuvvetleri Quad-Pack teknolojisini BARBAROS ve GABYA sınıfı Firkateynlerde MK41+ESSM ikilisi olarak kullanılmakta.

MİDLAS’ta geçtiğimiz sene ilk atış yapılarak HİSAR RF Hava Savunma Sistemi ateşlenmiş, yakın zamanda ise TCG İstanbul Firkateyni’ne entegre edildiği görülmüştü. MİDLAS’ın ilk kez kullanılacağı platform olan TCG İstanbul’un Deniz Kabul Testleri devam etmekte olup 2023 sonunda envantere girmesi beklenmektedir.

MİDLAS
TCG İstanbul’a Entegre Edilmiş MİDLAS

Yeni Kabiliyetler De Kazandırılacak

Mart 2022’de Roketsan Genel Müdürü Murat İKİNCİ tarafından SavunmaSanayiST.com’a yapılan açıklamada, “TCG İSTANBUL’da Milli Dikey Atım Lançer Sistemi (MİDLAS) ile birlikte HİSAR-RF’i kullanacağız. MİDLAS Projesi fazlar halinde gidecek. İleri konfigürasyonlarında hem seyir füzesi ve gemisavar füzesi atım hem de Quad-Pack kabiliyetini kazandırmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

MİDLAS , bu yılın ikinci yarısında gerçekleştirilecek kara testlerinin ardından direkt olarak TCG İSTANBUL (F-515)’a entegre edilecek. Deniz testleri, 2023 yılında tamamlanacak entegrasyon faaliyetlerinin ardından TCG İSTANBUL üzerinde gerçekleştirilecek.

Bu sistem İSTANBUL Firkateyni üzerine entegre edildikten sonra diğer füzelerin de MİDLAS’a entegrasyonuna çalışacağız. Milli imkanlarla geliştirilen bütün füzeleri Milli Dikey Atım Sistemimize entegre etmeye çalışacağız.” ifadelerine yer verilmişti.

ÖNERİLEN İÇERİK: Roketsan’ın Yeni Pençeleri: UMTAS-GM-Blok 1 ve Blok 2


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu