ASELSAN’dan REDET ve HEDET İHA SOJ Sistemleri

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN tarafından geliştirme faaliyetleri devam eden İHA SOJ İnsansız Hava Aracı (İHA) Üzeri Uzaktan ED/ET Sistemi, IDEF’23’te ilk kez kamuoyuyla paylaşıldı.

İnsansız Hava Araçları’na çeşitli yeteneklerin kazandırılması için çalışmalar sürüyor. Bu bağlamda ASELSAN tarafından İHA SOJ Elektronik Destek/Taarruz Sistemi geliştiriliyor. Akıncı TİHA maketi üzerinde sergilenen İHA SOJ’un REDET Radar ED/ET Sistemi ve Muhabere HEDET ED/ET Sistemi şeklinde 2 farklı varyantı bulunuyor.

STM Banner

İHA SOJ REDET

Radar ED/ET İHA SOJ sistemi, düşman radar ve hava savunma sistemlerini angajman menzillerinin dışarısında Stand-off şekilde bertaraf edebilmek için geliştiriliyor. Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) üzerine yerleştirilen sistemde kanat uçlarında elektronik destek ekipmanları, gövde altında ise elektronik taarruz ekipmanları yer alıyor.

Radar ED ekipmanları dar ve geniş bant aralıklarını kapsayacak şekilde tasarlandı. Çok yönlü ve faz dizinli antenlerin kullanıldığı ED sistemi, yüksek konum bulma hassasiyetine sahip. Radar sistemlerini tespit, teşhis ve analiz edebilen sistem ET ekipmanlarına uygun elektronik taarruz tekniklerinin uygulanması için bilgi gönderiyor. ED sistemi analiz verilerini yer kontrol istasyonuna gönderebiliyor veya verileri kayıt altına alabiliyor.

Radar ET ekipmanları, AESA yapılı antenlere ve yüksek çıkış gücüne sahip. DRFM mimarisiyle yüksek elektronik taarruz etkinliği gösterebiliyor. Geniş frekans aralıklarında çalışabilen sistem farklı elektronik taarruz tekniklerini uygulayabiliyor.

İHA SOJ REDET yer kontrol istasyonundan kontrol edilebiliyor. Sistemin geliştirme çalışmalarının 2020’li yılların sonunda tamamlanması ve Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine alınması hedefleniyor. İHA SOJ REDET, bütünleşik ED/ET mimarisi ve yüksek performanslı ekipmanlarıyla dünyada türünün ilk örneği olacak bir sistem olarak öne çıkıyor.

İHA SOJ HEDET

Muhabere ED/ET İHA SOJ sistemi, düşman muhabere sistemlerinin tespit, teşhis ve karıştırmasını angajman ötesi menzillerde Stand-off şekilde yapabilmek için geliştiriliyor. İHA SOJ REDET gibi Akıncı TİHA üzerine entegre edilmiş sistem çeşitli anten yapılarından ve ED/ET sisteminden oluşuyor.

Muhabere ED ekipmanları içerisinde V/U/SHF ve HF COMINT sistemleri bulunuyor. 360 derece kapsama alanına sahip ED ekipmanları yüksek konum ve yön bulma hassasiyeti, otomatik yayın tespiti ve otomatik analog/dijital modülasyon çeşidi bulabilme yeteneklerine sahip.

Muhabere ET ekipmanları geniş frekans aralığında çeşitli karıştırma teknikleri uygulayarak düşman muhabere sistemlerini kullanılmaz hale getiriyor. Farklı frekans bantlarında aynı anda karıştırma yapabilen sistem üzerinde yönlendirilmiş antenlerin kullanılmasıyla çıkış gücü ve karıştırma menzili maksimize edilmiş durumda.

ÖNERİLEN İÇERİK: Sarf Edilebilmeye Hazır Yeni ULAQ “KAMA”


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu