Mil Mi-24 için modernizasyon kararı

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan Mil Mi-24 (NATO Rapor Adı: “Hind”) Taarruz Helikopterleri, yeni nesil muharebe ortamlarının gereksinimlerine uygun olarak modernize edilecek.

Rusya Federasyonu’nun yüksek teknoloji şirketi Rostec’e bağlı olan Radyo-Elektronik Teknolojileri Grubu (KRET); Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan Mil Mi-24 taarruz helikopterlerini, modern muharebe ortamlarının gereksinimine uygun olarak modernize edecek ve Mi-28NM taarruz helikopterinin standartlarına yükseltecek.

STM Banner

Bu kapsamda Mil Mi-24 Taarruz Helikopteri; füze sistemlerine karşı öz savunma yeteneğinin arttırılması amacıyla karşı tedbir sistemleri, yeni nesil “cam kokpit”, yeni nesil atış kontrol sistemi ve birtakım yeni silah sistemleriyle donatılacak. Ayrıca Mil Mi-24 pilotları, gerçekleştirilen modernizasyon ile gece görüş gözlüğü kullanabilecekler.

Mil Mi-24 (“Hind”)

Sovyet Birliği döneminden bu yana aktif olarak kullanımda olan Mil Mi-24 Taarruz Helikopteri, Mil Moskova Helikopter Fabrikası tarafından üretilmiştir. Tasarımında Mi-8 Genel Maksat Helikopteri baz alınan Mi-24, safkan bir taarruz helikopteri değildir. Mi-24, hem genel maksat hem de taarruz amacıyla kullanılabilmektedir. Mi-24 varyantları, birçok ülke tarafından halihazırda kullanılmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu