Suudi Arabistan’dan milyar dolarlık AN/TPY-2 siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Suudi Arabistan Krallığı (KSA), füze savunma kabiliyetini geliştirmek amacı ile Raytheon şirketine, 2 milyar 271 milyon ABD Doları değerinde bir siparişte bulundu.

Edinilen bilgiye göre söz konusu sipariş, Suudi Arabistan için yedi adet Ordu/Donanma Taşınabilir Gözetleme ve Kontrol Model 2 (AN/TPY-2) Radar Sisteminin üretimini ve lojistik destek faaliyetlerini kapsıyor. Toplam değeri 2 milyar 271 milyon 181 bin 543 ABD Doları olan sözleşme kapsamında çalışmaların, 31 Ağustos 2027’ye kadar tamamlanması planlanıyor.

STM Banner

Suudi Arabistan’ın yabancı askeri satışlar (FMS) yolu ile yaptığı bu tedarik kapsamında ana yüklenici, ABD merkezli Raytheon Integrated Defense Systems şirketi olacak.

Balistik füzelerin uzun menzilden tespiti için geliştirilen AN/TPY-2 Radarı, X-Band frekansında çalışan kara konuşlu bir radar sistemidir. Yaklaşık 1000 kilometre menzili bulunan sistem, Türkiye’de de Kürecik Radar Üssü’nde, İran’ın balistik füze faaliyetlerinin incelenmesi amacıyla bulunmaktadır. Sistemi, Suudi Arabistan envanterinde de bulunan ABD üretimi THAAD Anti-Balistik Füze (ABM) sisteminin ana sensör birimidir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. İyi,iyi çok iyi. Korku dağları beklerken bir de bunu alsınlar. Güzel türkçemizin meşhur tekerlemelerindendir , ” keleklerin parasını melekler yedi”. Böylesine bol para böylesine de kıt akıl varken biri mavi benekli öbürü de yeşil çizgili iki tana daha alsınlar derim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu