Milli denizaltı torpidosu AKYA’dan kritik başarı

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli imkanlarla geliştirilen AKYA Ağır Sınıfı Torpido mühimmatı, önemli bir başarıya daha imza attı. AKYA torpidosu, zorlu testi başarıyla tamamladı.

Konuyla ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Deniz Albay Zeki Aktürk tarafından yapılan açıklamada, “Milli İmkânlarla Modern Denizaltı Torpidosu Tedariki (AKYA) Dönem-2 Projesi kapsamında 08 Ağustos 2023 tarihinde icra edilen “AKYA Eğitim Torpidosu Atışı”nda, hedef platform olarak kullanılan suüstü unsurun altından farklı derinlik ve süratlerde geçişler başarıyla icra edilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine kısa süre önce giren AKYA, Roketsan tarafından milli imkanlarla geliştirildi. AKYA, Türk Deniz Kuvvetleri envanterindeki ABD üretimi Mk46 ile Almanya üretimi DM2A4 Ağır Torpidolarının yerini alacak.

Bu doğrultuda; GÜR ve PREVEZE Sınıfı Denizaltılar ile REİS Sınıfı Denizaltılarda, AKYA kullanıma alınacak. Savaş yönetim sistemlerine AKYA’nın entegrasyonu başarıyla gerçekleştirildi.

AKYA Ağır Sınıf Torpido Teknik Özellikleri

Menzil50+ kilometre
Sürat45+ Knot
HedeflerDenizaltılar, Su Üstü Gemileri
GüdümAkustik Karşı Karşı Tedbir Kabiliyetine Sahip
Aktif/Pasif Sonar Başlık
Dümen Suyu Güdümü
Güdüm ModuDahili Güdüm
Fiber Optik Kablo ile
Harici Güdüm

TapaYaklaşma Sensörü / Çarpma ile İnfilak
Harp BaşlığıSu Altı Şok Tesirli Duyarsız Harp Başlığı
Kovan TerkYüzerek Terk

ÖNERİLEN İÇERİK: Roketsan ile STM’den ATMACA Sözleşmesi: 11 platform


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu