Selçuk Bayraktar’dan Ukrayna ve Bayraktar TB2 açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Ukrayna’nın Bayraktar TB2 SİHA’ları halen aktif bir şekilde kullandığını açıkladı.

BAYKAR’ın hem ‘Yönetim Kurulu Başkanı’ hem de ‘Teknolojiden Sorumlu Başkanı’ olan Selçuk Bayraktar, SİHA’larla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bayraktar, SİHA’ların 20 saatlik veri toplama süreçlerinin en kritik süreç olduğunu açıkladı.

STM Banner

Selçuk Bayraktar, Nikkei Asia’dan Sinan Tavşan’ın sorularını yanıtladı. Ukrayna Ordusu’nun halen Bayraktar TB2‘leri aktif olarak kullandığını söyleyen Bayraktar, BAYKAR’ın, akıllı telefon üreticilerinin yazılımlarını düzenli olarak güncellemesi gibi SİHA’lar için neredeyse günlük güncellemeler yaptığını söyledi.

Bayraktar; insansız hava araçlarının başarısının anahtarının gözetleme kabiliyetlerinin, yani son vuruşa kadar geçen 20 küsur saatlik veri toplama süreci olduğunu söyledi. “Azerbaycan’da tüm dünya kalıcı, sürekli, gerçek zamanlı keşif ve gözetlemenin gücünü gördü. Böyle bir şey daha önce hiç olmamıştı” dedi.

BAYKAR

Öte yandan Selçuk Bayraktar, sözlerine şöyle devam etti: “Yaptığımız şeyin tüm amacı gençlere özgüven kazandırmak çünkü yüzyıllardır bu özgüvenden yoksunuz. Modern dünyanın gelişimine bakarsanız, zamanın bir noktasında bilimin kurucularının ya da bilime yenilik getirenlerin ağırlık merkezinin Batı’ya doğru kaydığını görürsünüz.”

600 BİN SAATİN ÜZERİNDE BAŞARILI UÇUŞ

Baykar’ın milli ve özgün olarak geliştirdiği Bayraktar TB2 SİHA’lar, geçmişte 27 saat 3 dakika havada kalarak ve 27 bin 30 feet irtifaya çıkarak, havacılık tarihimizin havada kalış ve irtifa rekorlarını kırmıştı. Şimdiye kadar 600.000 saatin üzerinde başarılı uçuş gerçekleştiren milli SİHA Bayraktar TB2, Türkiye’nin en uzun süre uçan milli hava aracı unvanına sahip olarak görev yapıyor.

Yüzde 93 oranında yerlilik oranına sahip olan Bayraktar TB2 SİHA’ların yazılımları, tasarımı ve kritik tüm bileşenleri Baykar tarafından tamamen milli ve özgün olarak geliştiriliyor.

Bayraktar-TB2-SİHA

30 ÜLKEYE İHRACAT

Başlangıçtan bugüne tüm projelerini öz kaynakları ile yürüten Baykar, 2003 yılında İHA Ar-Ge sürecinin başlangıcından itibaren tüm gelirlerinin %75’ini ihracattan elde etti. 2021 ve 2022 yıllarında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre savunma ve havacılık sektörünün ihracat lideri oldu. 2022’de imzalanan sözleşmelerde ihracat oranı %99.3 olan Baykar, 1.18 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu