Milli füzeler için ASELSAN ile Roketsan’dan sözleşme

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN ile Roketsan, milli füze sistemlerinde kullanılacak haberleşme, arayıcı başlık ve atış kontrol sistemleri için yaklaşık 335 milyon lira tutarında sözleşme imzaladılar.

Konuyla ilgili olarak ASELSAN tarafından yapılan açıklamada, “ASELSAN ile ROKETSAN arasında Haberleşme Sistemleri, Arayıcı Başlık Sistemleri ve Atış Kontrol Sistemleri ile ilgili toplam değeri 4.900.000,- ABD Doları, 5.233.100,- Avro ve 55.262.944,- TL olan sözleşmeler imzalanmıştır.

STM Banner

Bu açıklama ROKETSAN’dan alınan izne istinaden yapılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

ASELSAN tarafından yapılan açıklamada, ilgili sistemlerin hangi füze platformu için tedarik edildiğinin bilgisine yer verilmedi. Halihazırda Roketsan öncülüğünde geliştirilen ve üretilen; ATMACA, OMTAS, UMTAS, SUNGUR, HİSAR-A+, HİSAR-O+, HİSAR-RF ve SİPER Blok I gibi füze sistemleri, ASELSAN tarafından geliştirilen arayıcı başlıkları kullanıyor.

atmaca2
ATMACA’nın Radar Arayıcı Başlığı

Öte yandan ATMACA Gemisavar Füzesi gibi kompleks ürünlerde, arayıcı başlıklara ilaveten haberleşme ile atış kontrol sistemleri de büyük öneme sahip. Türk Deniz Kuvvetleri’ne seri üretim teslimatları başlayan ATMACA Füzesi’nde; arayıcı başlık, atış kontrol ve haberleşme unsurları milli imkanlarla geliştirildi.

Niçin 3 farklı döviz kurunda sözleşme imzalanıyor?

İki şirket arasında 3 farklı para biriminde sözleşme imzalanmış olması, kamuoyu tarafından merak edilen hususlar arasında bulunuyor. Türk savunma sanayii şirketleri, kendi aralarında yaptıkları sözleşmelerde azami oranda Türk Lirası’nı kullanmayı hedefliyor.

Yurt dışından yapılan tedarikler sebebiyle Türk Lirası ile tedariki mümkün olmayan ürünler için ise ayrıca ABD Doları ve Avro cinsinden sözleşmeler imzalanıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu