Yunan Ordusu’nun İHA-230’a karşılığı İsrail Rampage oldu

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan, Roketsan tarafından geliştirilen İHA-230 Süpersonik Havadan Atılan Balistik Füze’ye karşılık olarak İsrail’den Rampage tedarik ediyor.

Roketsan, TRG-230 Karadan Karaya Füze Sistemi üzerinden geliştirdiği İHA-230 Süpersonik Havadan Atılan Balistik Füze’nin testlerini, kısa süre önce tamamlamıştı. AKINCI TİHA’dan atılabilen İHA-230, ilk ihracat başarısını da elde etti.

STM Banner

Buna karşılık olarak ise Yunanistan, İsrail’den Rampage adlı benzer bir füzenin tedarikine yeşil ışık yaktı. SavunmaSanayiST.com tarafından derlenen bilgilere göre; geçtiğimiz günlerde toplanan Yunan Savunma ve Dış İlişkiler Konseyi, önemli savunma tedariki kararları aldı. Kararlar arasında, İsrail’den Rampage Uzun Menzilli Havadan Karaya Füze tedariki de yer alıyor.

F-16 Fighting Falcon savaş uçağı tarafından kullanılabilen Rampage, GPS/INS güdüm sistemi ile elektronik-harbe karşı Ant-Jam GNSS’e sahip. 580 kilogram ağırlığındaki füze; 306mm çapa, 4.7 metre uzunluğa ve <10 metre sapma değerine sahip.

İHA-230
İHA-230

Genel maksat, parçacıklı ve delici harp başlığı seçenekleri bulunan Rampage, iddialara göre 300 kilometre menzile sahip.

Roketsan tarafından geliştirilen İHA-230 ise yine Rampage gibi GPS/INS güdüm sistemi ile elektronik-harbe karşı Ant-Jam GNSS’e sahip. 225 kilogram ağırlığındaki füze; 230mm çapa, 3.4 metre uzunluğa ve 42 kilogram ağırlığında harp başlığına sahip.

Rampage’in esas rakibi İHA-300 olacak

Parçacık etkili, zırh delici ve termobarik harp başlığı seçenekleri bulunan İHA-230’un menzili ise 150+ kilometre. Öte yandan Roketsan üretimi olan TRG-300 Karadan Karaya Füze Sistemi’nin havadan atılacak şekilde konfigüre edilecek olası bir versiyonunun, Rampage’in esas rakibi olacağı değerlendiriliyor.

TRG-300, Rampage ile benzer olarak 30mm çapa sahip.

TRG-300
TRG-300

İHA-230 ise AKINCI veya AKSUNGUR gibi SİHA’lardan atılabilmesiyle Rampage’e nazaran ciddi bir stratejik avantaja sahip. TRG-122 Karadan Karaya Füze Sistemi’ni de İHA-122 adıyla havadan atılabilir hale getiren Roketsan’ın, TRG-300 için de İHA-300 adında bir çözüm ortaya koyması ihtimaline sıcak bakılıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu