Milli güvenliğe HAVELSAN katkısı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk savunma sanayii sektörünün beyni konumunda yer alan HAVELSAN, Türkiye’nin yüksek derece öneme haiz bir alandaki dışa bağımlılığını sonlandırıyor.

HAVELSAN ile Polis Bakım ve Yardım Sandığı (POLSAN) iştirakiyle kurulan BİYOTEKSAN şirketi sayesinde, Türkiye’nin parmak izi verileri artık Türkiye’de saklanacak. İçişleri Bakanlığı ile imzalanan protokol kapsamında BİYOTEKSAN, projenin ilk fazında Nitelikli (Temiz) Parmak İzi Tanıma Ürünü, ikinci fazında ise Niteliksiz (Olay Yeri) Parmak İzi Tanıma Ürünü geliştirecek. İlerleyen süreçte de yerli ve milli olarak tüm güncel biyometrik tanıma teknolojilerini (parmak izi, avuç izi, damar izi, yüz, iris, retina, ses ve benzeri) içeren merkezi bir Ulusal Biyometrik Veri Yönetim Sistemi devreye alınacak.

STM Banner

HAVELSAN, 5G, 5G HAVELSAN, Ahmet Hamdi Atalay, 5G Teknolojisi

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi ATALAY, “Geçen yıl POLSAN’la ortak bir şirket kurduk. Bu iştirakimiz parmak izi konusunda önemli bir çalışmaya imza attı. Türkiye’nin parmak izini bugüne kadar yabancı ülkelerin teknolojisiyle izliyorduk. Çalışmanın birinci fazı bitiyor, nisanda teslim edeceğiz. Yani artık kendi parmak izimizi kendimiz alacağız. Her yıl yurtdışına ödediğimiz yüklü miktarda lisans parası içeride kalacak. Bu ürünümüz Nüfus ve Vatandaşlık İşleri, Göç İdaresi ve emniyetin ilgili birimlerinde kullanılacak.” ifadelerine yer verdi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu