Milli IFF Mod-5 sistemleri KMS platformlarında

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli Savunma Bakanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile ASELSAN arasında yürütülmekte olan Dost Düşman Tanıma Tanıtma Sistemleri (IFF MOD-5) Projesi kapsa­mında tedarik edilen Milli IFF Kısa/Orta (K/O) Menzilli Sorgulayıcı Cihazlarının, ATILGAN/ZIPKIN Kaideye Monteli Stinger (KMS) Plat­formlarına entegrasyon çalışmaları, ASELSAN tarafından yürütülüyor. Entegrasyon faaliyetleri kapsamında bir adet ATILGAN ve bir adet ZIPKIN Sisteminin yer ve uçuş testleri Konya’da gerçekleştirildi.

Yer testleri, 1-3 Temmuz tarihlerinde Konya Hava Savunma Okulunda ilgili askeri personelin katılımıyla icra edildi. Yer testlerinde ASELSAN tarafından geliştirilen Milli IFF Sorgulayıcı Mobil Test İstasyonu kullanılarak başta MOD-4 ve MOD-5 olmak üzere, tüm MOD’larda testler başarıyla tamamlandı.

STM Banner

Uçuş Testleri 08-09 Temmuz tarihlerinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Savunma Okulu ve Kara Havacılık Komutanlığının katılımıyla Konya Hava Savunma Okulunda icra edildi. Uçuş testlerinde, sözleşme kapsamında ASELSAN tarafından Milli IFF Cevaplayıcı Entegrasyonu tamamlanmış Sikorsky S70 Helikopteri kullanıldı ve başta MOD-4 ve MOD-5 olmak üzere bütün MOD’larda testler başarıyla tamamlandı. Sözleşme kapsamındaki tüm Milli IFF K/O Menzilli Sorgulayıcı teslimatları tamamlanarak, ATILGAN ve ZIPKIN platformları seri kurulum bütünleştirme faaliyetleri devam ediyor.

İdlib hava savunma, hava savunma, ATILGAN hava savunma sistemi, ATILGAN kaideye monteli stinger, suriye hava savunma

Kaideye Monteli Stinger (KMS) Projesi

Kaideye Monteli Stinger (KMS) Projesi kapsamında üretilen ATILGAN ve ZIPKIN KMS araçlarında, atışa hazır 8/4 adet Stinger füzesi bulunmaktadır. Azami 8 kilometre menzile ve 3.8 kilometre irtifaya kadar sabit kanatlı uçak, helikopter, İHA ve seyir füzelerine karşı hava savunma faaliyeti gerçekleştiren ATILGAN ve ZIPKIN, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin alçak irtifa hava savunma kabiliyetinin teme yapı taşını oluşturmaktadır.

ATILGAN paletli, ZIPKIN ise tekerlekli araç üzerine teçhiz edilmiştir. Şu ana kadar ASELSAN tarafından 150+ adet KMS teslim edilmiştir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu