Okhotnik projesinde teslimatlar 2024’de başlayacak

Roketsan-ATMACA-Banner

United Aircraft Corporation (UAC) Başkanı Yuri Slyusar tarafından yapılan açıklamaya göre; Okhotnik-B Ağır Sınıf İnsansız Hava Aracı’nın teslimatları, 2024 yılında başlayacak.

United Aircraft Corporation (UAC) Başkanı Yuri Slyusar, Rusya Federasyonu tarafından geliştirilen Okhotnik-B Ağır Sınıf İnsansız Hava Aracı’nın teslimat faaliyetlerine 2024 yılında başlanılacağını açıkladı. Slyusar, “Savunma Bakanlığından, deneysel tasarım çalışmalarını hızlandırmak ve 2024’ten itibaren teslimatlara başlamak için programı en üst düzeye çıkarmak için bir görev aldık. Bu nedenle meslektaşlarımızla bu konuda aktif olarak çalışıyoruz.” dedi.

Okhotnik-B’nin geliştirilmesine ilişkin sözleşme, 2011 yılında Sukhoi ve Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı arasında imzalanmıştı. Radarda Düşük Görünürlük (Stealth) teknolojisine uygun olarak geliştirilen Okhotnik-B; Su-57, F-35 ve F-22 gibi stealth jetlerde de bulunan gövde içi silah istasyonlarına sahip. Okhotnik-B, Rusya’nın yeni nesil stealth savaş jeti Su-57 ve ABD’nin X-47B İnsansız Savaş Uçağına (UCAV) benzerliğiyle de dikkat çekiyor.

Rusya’nın yeni stealth insansız hava aracı Okhotnik, Ağustos 2019’da gerçekleştirilen ilk uçuşu esnasında 20 dakika havada kalmış ve 600 metre yükseklikte birkaç defa daire çizerek tekrar iniş gerçekleştirmişti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

TUALCOM   BMC-Banner-İçerik  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu