Milli Muharip Uçak, ilk kez Paris’te görücüye çıkacak

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Havacılık Ve Uzay Sanayii A.Ş (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel KOTİL ve beraberindeki yöneticiler, 14’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF-2019) kapsamında basın mensuplarıyla bir araya geldi. KOTİL, TUSAŞ bünyesinde yürütülmekte olan projeler ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Milli Muharip Uçak, ilk kez Paris Air Show’da görücüye çıkacak

STM Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş tarafından Milli Muharip Uçak (MMU) projesi kapsamında geliştirme çalışmaları devam eden 5’inci nesil savaş uçağı hakkında bilgi veren KOTİL; MMU projesinin TUSAŞ’ın en önemli projesi olduğunu, dünya genelinde şuana kadar bu düzeyde bir uçağın sadece ABD, Rusya ve Çin tarafından yapıldığını ve proje kapsamında 300 TUSAŞ mühendisi ile 100 kadar BAE Systems mühendisinin Türkiye’de çalıştıklarını ifade etti. TUSAŞ Genel Müdürü Temel KOTİL, TF-X’in ilk aşamada General Electric (GE) üretimi F-110 motoru üzerine örüldüğünü ancak seri üretim aşamasında yerli motorun kullanılacağını ve uçağın mock-up’ının, ilk kez bu sene düzenlenecek olan Paris Air Show esnasında görücüye çıkacağını da açıklamalarına ekledi.

AKSUNGUR, TSK envanterine girmeye hazırlanıyor

Yüksek Faydalı Yük Kapasitesine sahip AKSUNGUR İnsansız Hava Aracı projesi hakkında bilgi veren KOTİL, “AKSUNGUR’u kendi imkanlarımızla geliştirdik ve 18 ayda ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Yıl sonuna kadar kuvvete teslim etmeyi planlıyoruz” dedi. Fuarda sergilenen AKSUNGUR’un, proje kapsamında üretilen ikinci prototip olduğu ve TSK’ya teslim edilecek olan üçüncü uçağın üretimin ise bitmek üzere olduğu yine paylaşılan bilgiler arasında bulunuyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu