Temel KOTİL: “Yılda 24 adet Milli Muharip Uçak üretilecek.”

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) Genel Müdürü Prof. Dr. Temel KOTİL, Türkiye 2023 Zirvesi esnasında şirket tarafından gerçekleştirilen faaliyetlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Milli Muharip Uçak (MMU) projesine değinen Prof. Dr. Temel KOTİL, “Milli Muharip Uçak, 2025 yılında ilk uçuşunu yapacak ve 2029 yılında teslimatları başlayacak. Ayda iki adetten, bir yıl da 24 adet Milli Muharip Uçak üreteceğiz. Bunun muadili olan F-35’ten de yılda yapılan üretim bunun 1.5-2 katı olabiliyor.” dedi.

STM Banner

TUSAŞ’tan 2.3 milyar dolar ciro

Kotil, TUSAŞ’ın, helikopter, uçak, uydu yaptığını, bunların alt sistemlerini yapmak istemediklerini dile getirerek, şu değerlendirmelerde bulundu: “Bunları alt şirketlere yaptırıyoruz. Bu şirketlere ortak oluyoruz. Bu şirketlerde yatırımcı formunda bulunuyoruz. Çeşitli üniversitelerde bulunuyoruz. Öğrencileri öğrenciyken yetiştirmek istiyoruz. Haftada 1-2 gün bizde çalışıyorlar. Hem de okuldaki teknolojiye ulaşmak için üniversitelerde yerleşmiş durumdayız. Dünyanın farklı bölgelerinde de varız. Buralar da olma sebebimiz dünyada bu konudaki uzman kişilere ulaşma isteğimizden kaynaklanıyor. Buralardan öğrenci getirip kendi içimizde de yetiştirdik. Bu yılı yüzde 43 büyümeyle kapatacağız. Bu yıl 2,3 milyar dolar ile kapatırız. En önemli projemiz insan kaynağı. En önemli amacımız uçak yapacak mühendis, teknisyen yetiştirmek. Hedefimiz dünyada ilk 10 şirket arasına girmek.”


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu