Rusya’dan Kinzhal hipersonik füze testi

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu’na ait MiG-31K önleme uçağı, Rusya’nın Kutup Bölgesinde, Kh-47M2 Kinzhal (Dagger) Hipersonik Füzesinin yeni bir testini gerçekleştirdi. Kasım ayının ortasında gerçekleştirilen test faaliyeti kapsamında Murmansk bölgesindeki Olenegorsk havaalanından kalkış yapan MiG-31K savaş uçağı, Rusya’nın Arktik bölgesindeki yer hedefine karşı Kinzhal füzesini ateşledi.

Danimarka Savunma İstihbarat Teşkilatı, Cuma günü yayınlanan yıllık risk değerlendirme raporunda, Kuzey Kutbu bölgesindeki gerginlik seviyesini artıran Rusya, ABD ve Çin arasında “büyük bir güç oyunu şekillendiğini” söyledi.

STM Banner

Hipersonik Füze Nedir?

Çeşitli ülkeler tarafından geliştirme faaliyetlerine devam edilen hipersonik füzeler, Mach 5 ve daha yüksek hızlarda uçuş hızı bulunan füzelerdir. Nükleer ve konvansiyonel harp başlığı taşıyabilen hipersonik füzeler, yüksek hızları sebebi ile günümüzde hiçbir hava/füze savunma sistemi tarafından önlenememektedirler. Bu sebepten ötür ülkeler, hipersonik füze çalışmalarına ağırlık vermişlerdir.

Kh-47M2 Kinzhal (Dagger) Hipersonik Füzesi

Rusya Federasyonu tarafından geliştirilen Kinzhal, MiG-31K savaş uçakları tarafından ateşlenen bir hipersonik füze sistemidir. Azami 2000 kilometre menzili bulunduğu bilinen Kinzhal; 480 kilogram ağırlığında nükleer/konvansiyonel harp başlığına, azami 1000 kilogram fırlatma ağırlığına ve 10 ila 20 metrelik dairesel sapma (CEP) değerine sahiptir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu