Milli Savaş Uçağı KAAN’ın boyasına BOTEK İmzası

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli imkanlarla geliştirilen KAAN savaş uçağında, Türk şirketi BOTEK tarafından yerli olarak geliştirilen askeri standartlardaki boyalar kullanıldı. 

Türkiye’nin yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği ilk savaş uçağı olan KAAN, geçtiğimiz günlerde ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Milli Muharip Uçak Projesi kapsamında Savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde ve TUSAŞ ana yükleniciliğinde geliştirilen KAAN savaş uçağında, birçok Türk şirketi görev aldı.

STM Banner

İlk uçuşu gerçekleştiren KAAN prototipinde, Türk ARGE ve kimya şirketi BOTEK tarafından geliştirilen askeri statüdeki boyalar kullanıldı. Gri renklerin hâkim olduğu KAAN savaş uçağında, BOTEK üretimi ALPAR MIL-PRF-23377 Astar Boya ve MIL-PRF-85285 Poliüretan Son kat Uçak Boyaları tercih edildi.

Yüksek mukavemetli yerli uçak boyaları, -55°C ile 50°C derecelerindeki hava sıcaklıklarına uygun olarak geliştirildi. Sistem ve platformların uçuş esnasında herhangi bir deformasyona ve özellikle korozyona uğramaması için BOTEK Ar-Ge Kimya A.Ş., toplamda 33 adet testi tamamlayarak uluslararası kuruluşlardan akreditasyon aldı.

KAAN Savaş Uçağı

Yerli imkanlarla geliştirilen askeri standartlardaki uçak boyaları, KAAN savaş uçağına ilaveten; ANKA-3 İnsansız Savaş Uçağı, HÜRJET Jet Tekâmül Uçağı, HÜRKUŞ Başlangıç Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı, GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri, AKINCI Taarruz İnsansız Hava Aracı, Bayraktar TB3 İnsansız Hava Aracı ve bu projelere ilişkin ekipmanlar ile Roketsan üretimi füze ve güdümsüz mühimmatta ve ASELSAN’ın çeşitli platformlarında da kullanılıyor. TUSAŞ ve BOTEK, Milli Muharip Uçak için çeşitli fonksiyonel boya ve kaplamaların geliştirilmesi için müşterek çalışmalar yürütülüyor.

Halihazırda HAB Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyetlerine devam eden BOTEK Ar-Ge Kimya A.Ş., edinilen bilgiye göre birçok stratejik ve müşteri isterlerine uygun özellikte niş ürünler yapabilme kabiliyetine sahip ve bu bağlamda çalışmalarını sürdürüyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu