Milli Savunma Bakanı AKAR Libya’da

Roketsan-ATMACA-Banner

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Güvenlik, Askeri İş Birliği Mutabakat Muhtırası kapsamında yapılan faaliyetleri yerinde incelemek üzere Libya’nın başkenti Trablus’a gitti.

Bakan Akar ve Orgeneral Güler’in ziyareti dolayısıyla Mitiga Havaalanı’nda askeri tören düzenlendi. Libya Savunma Bakan Yardımcısı Selahaddin Abdullah en-Nemruş, Genelkurmay Başkanı Korgeneral Muhammed eş-Şerif, Deniz Kuvvetleri Komutanı Admiral Abdulhakim Abuhalia ile Türkiye’nin Trablus Büyükelçisi Serhat Aksen ve diğer Türk ve Libyalı yetkililer tarafından karşılanan Bakan Akar, tören kıtasını selamladı.

STM Banner

Törenin ardından Bakan Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler, mutabakat kapsamında oluşturulan Savunma Güvenlik İş Birliği ve Eğitim Yardım Danışma Komutanlığına gitti.

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yapılan açıklamada, “Bu planlamayı biz hafta başı yaptık. Hafta başı bilindiği üzere önce Deniz Kuvvetleri Komutanımızı bölgeye gönderdik. Deniz Kuvvetleri Komutanımızı oraya belli bir plan çerçevesinde göndererek, o planın tahakkukunu orada gerçekleştirelim istedik. Onun getireceği bilgiler tahtında da ardından bir heyetle Savunma Bakanım oraya gidecekti. Dün gerçekleşen Katar ziyaretimizden sonra da bugün Savunma Bakanım oraya gitmiş durumda. Bu heyetle orada yapacakları çalışma ile İnşallah bu Libya’daki süreci çok daha yakın bir markaj içerisinde sürdürelim istiyoruz. Libya’daki mevcut meşru hükümeti ile aramızdaki çalışmaların çok ciddi bir kararlılık içerisinde sürdürülmesi lazım. Yapılan iş budur.” ifadelerine yer verildi.

Türkiye Silahlı Kuvvetleri tarafından teknik ve lojistik destek verilen Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Güçleri, özellikle son iki aylık zaman dilimi içerisinde Darbeci General Hafter kontrolündeki Libya Ulusal Ordusu (LNA)’na karşı büyük galibiyetler elde etti. Vatiyye Hava Üssü, Trablus Havalimanı, Terhune kenti ve Bani Walid kenti, son iki ay içerisinde kontrol sağlanan bölgeler arasında yer alıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu