Milli Savunma Bakanı Güler’den kritik F-35 açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, F-35 savaş uçağı hakkında kritik açıklamalarda bulundu. Güler, F-35’le ilgili olarak İsrail’in büyük sorunlar yaşadığını açıkladı.

Bakan Güler tarafından yapılan açıklamada, “Şu anda Amerika’da dahi F-35’lerin çoğunun uçuşu kesilmiş durumda, İsrail F-35’lerini uçuramıyor ve bu konuda da sürekli Amerika’ya saldırıyor. Avrupa’daki birçok ülkede de anlaşılmayan, onların çözemediği aksaklıklar var.

STM Banner

Açıkçası biz KAAN gibi bir uçağı  artık şu anda hangardan çıkarmışız, 15-20 gün sonra uçuracağız. Biz hakikaten F-35 almalı mıyız? Yoksa KAAN uçağı için biraz daha sabretmeli miyiz? Kendi yerli milli uçağımızı kullanmak dururken F-35’i kullanabilir miyiz, kullanmalı mıyız? Bunu iyice bir düşünmemiz  gerekir. Benim şahsi görüşüm; kesinlikle alma taraftarı değilim.” ifadelerine yer verildi.

Yaşar Güler, F-35 projesi kapsamında ödenen ücretin ne olacağının sorulması üzerine, “Bu bizim düşüncemiz ve olup olmayacağını bilmiyoruz açıkçası. F-16 Blok 70 Viper’ları alırken o parayı oraya mahsup ettirelim diye düşünüyoruz ama tabii kesin bir şey yok  henüz.” dedi.

F-16-ÖZGÜR
F-16 Blok 30 ÖZGÜR Savaş Uçağı

Türk Hava Kuvvetleri’nin mevcut muharip uçak filosu yeterli mi?

Türk Silahlı Kuvvetlerinin elindeki muharip uçakların, görevlerini karşılayıp karşılamayacağına yönelik soruya Güler, “F-16’larımız, F-4’lerimiz bizim yapacağımız görevler için yeterli. Ancak biz tabii ki ileri bakıyoruz. İleri için de başlangıçta F-35’e  müracaat etmiştik fakat F-35’te birtakım problemler çıktı. Onun da alternatiflerini çalışıyoruz.

F-16’larımızı modernize etmek için F-16 Blok 70 Viper’den 40 tane hazır alacak, 79 tanesinin modernizasyonunu TUSAŞ’ta kendimiz yapacağız.” yanıtını verdi.

KAAN-Savaş-Uçağı

“Bizim için asıl olan iki uçağımız var.” diyen Güler, “Bunlardan biri Hürjet. Bu aynı zamanda bizim eğitim uçağımız olacak. Aynı zamanda da muharip uçak. Asıl hedefimiz 5’inci nesil milli muharip uçağımız Kaan. Bu yılın sonunda inşallah ilk uçuşunu yapacak.

5’inci nesil bir uçak. Kendi motorumuz için çalışıyoruz. 2028’de yerli motoru vereceğiz, en geç 2032’de de kendi motorumuzla uçuyor olacak.” dedi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu