Milli Savunma Bakanlığı: Yunanistan’ın Silahlanma Faaliyetlerinde Artış Yaşanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli Savunma Bakanlığı, Yunanistan’ın son zamanlarda silahlanma faaliyetlerinde artış yaşandığını kaydetti. Bakanlık, Yunanistan’ın Ege ve Akdeniz’deki provokasyonlarını sürdürdüğünü de not etti.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından bugün düzenlenen basın toplantısında konuşan Milli Savunma Bakanlığı Sözcüsü Hv. Muhabere Binbaşı Pınar Kara, Yunanistan’ın silah alımlarının açık kaynaklara kadar yansıdığını ve Yunanistan’ın artan silahlanma faaliyetleri ile Türkiye’ye karşı denge oluşturma gayretinde olduğunu değerlendirdiklerini vurguladı.

STM Banner

Yunanistan’ın hukuka aykırı, provokatif ve saldırgan tutumuna karşı diplomatik kanallardan gerekli girişimlerde bulunulmaya devam edilmekte olduğunu kaydeden Bakanlık Sözcüsü Kara, mütekabiliyet kapsamında sahada gerekli karşılıkların verildiğini de aktardı.

Yunanistan’ın Ege ve Doğu Akdeniz’deki İhlalleri

Yunanistan, iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde yapılan tüm çağrılara rağmen uluslararası anlaşmalara aykırı olarak Gayri Askerî Statüdeki Doğu Ege Adaları’nın statüsünü bozan eylemlerini sürdürdüğünü kaydeden Kara, 2021 yılı başından itibaren askerî deniz ve hava araçları ile Gayri Askerî Statüdeki Adalara yönelik 1.989 ihlal gerçekleştirildiğini açıkladı.

milli-savunma-bakanlığı

Sözcü Kara, Yunanistan’ın ayrıca Atina Mutabakatı hilafına moratoryum ihlallerini ısrarla sürdürdüğünü de not etti. Yunanistan’ın 15 Haziran-15 Eylül tarihlerini kapsayan moratoryum döneminde dahi Ege Denizi’nde Yunanistan tarafından 56 hava ve deniz faaliyetinin icra edildiği aktarıldı.

Kara: “Bu durum söz konusu ülkenin, altında kendi imzası bulunan anlaşmalara bile uymaktan imtina ettiğinin en bariz örneğidir.”

Araştırma Gemisine Müdahale Teyit Edildi

Yunanistan’ın geçtiğimiz günlerde bilimsel araştırma gemisi Nautical Geo’yu sahaya sürmüştü. MSB Sözcüsü Kara, Türk Kıta Sahanlığını kapsamasından sebeple uluslararası hukuk gereğince Türkiye ile önceden bu faaliyetin koordine etmesi gerektiğini vurguladı.

Kara, aynı zamanda Yunanistan’ın hukuka aykırı girişimine karşı müdahalede bulunulduğunu da teyit etti, itiraz NAVTEX’inin yayınlandığını kaydetti.

Ayrıca, Yunanistan’ın Nautical Geo adlı bilimsel araştırma gemisi için Eylül ayında yaptığı NAVTEX ilanı Türk Kıta Sahanlığını kapsaması sebebi ile uluslararası hukuk gereğince Türkiye ile önceden koordine etmesi gereken bir husustur. Yunanistan’ın bu hukuka aykırı girişimine karşı müdahalede bulunulmuş, itiraz NAVTEX’imiz yayınlanmıştır.

Son olarak Yunanistan’ın 29 Eylül’de Pharmenion Tatbikatı’nın senaryosu kapsamındaki çıkarma safhasını Gayri Askerî Statüdeki Sakız Adası’nda üst düzey katılımla icra ederek provokasyonlarına devam ettiği belirtildi.

Milli Savunma Bakanlığı denizlerimizdeki hak, alaka ve menfaatlerimizin korunmasına kararlılıkla ve taviz verilmeksizin devam edildiğini vurgularken başta Deniz Kuvvetlerimiz olmak üzere, Kara ve Hava Kuvvetlerimizin de bu kapsamda talimatlandırıldığını kaydetti.

“Geri Adım Yok. Oldubittiye Müsaade Edilmeyecek”

Sözcü Kara: “Haklarımızdan herhangi bir geri adım atmak söz konusu değildir; oldubittilere de kesinlikle müsaade edilmeyecektir.”

Bakanlık Sözcüsü Kara, komşu ülke Yunanistan’a karşı Türkiye’nin beklentisinin; uluslararası hukukun gereklerine, akla, mantığa, hakkaniyete, insani ve medeni normlara uygun davranması; sorunların iyi komşuluk ilişkilerine dayanan barışçıl yöntemlerle ve diyalog yoluyla çözümünden yana samimi bir tutum sergilemesi olduğunu belirtti.

ÖNERİLEN İÇERİK: Yunanistan ve Fransa Arasında Firkateyn Anlaşması İmzalandı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, MSB

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu