Milli Silahlı Dron SONGAR envantere girdi

Roketsan-ATMACA-Banner

ASUSGUARD tarafından geliştirilen SONGAR Silahlı Dron Sistemi, Türk güvenlik güçlerinin envanterine girdi.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ASİS A.Ş. arasında Aralık ayında, Mini/Mikro İHA Projesi kapsamında 8 adet SONGAR silahlı dron sisteminin tedarikine yönelik bir anlaşma imzalanmıştı. İmzalanan anlaşma kapsamında SONGAR Silahlı Dron Sistemleri, güvenlik güçlerin teslim edildi.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak SSB tarafından yapılan açıklamada, “Silahlı Mini/Mikro İHA Projemiz kapsamında geliştirilen SONGAR silahlı drone sistemleri güvenlik güçlerimize teslim edildi.” ifadelerine yer verildi.

Songar togan atışı, songar drone, songar iha, songar nedir, tübitak sage togan, togan mühimmatı

SONGAR Silahlı Drone Sistemi

SONGAR Silahlı Drone Sistemi, askeri ve güvenlik amaçlı her türlü operasyonda, gündüz ve gece etkin olarak kullanılmak üzere geliştirilmiş olan, otomatik makineli tüfek ile teçhiz edilmiş, 10 km yarıçaplı bir menzil içinde görev icra edebilen, gerçek zamanlı görüntü aktarımı yapabilen, her biri 200 adet 5.56 kalibre 45 mm NATO sınıfı mermi taşıyabilen, özel esnek mermi yolu (mayon) ve otomatik ateşleme mekanizmasına sahip, 2800 metre MSL irtifa içinde görev icra edebilen, yüksek nitelik ve işlevleri açısından İLK MİLLİ; otomatik atış stabilizasyonlu Silahlı Drone Sistemidir.

TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) tarafından geliştirilen TOGAN Havadan Bırakılan Havan Mühimmatı, kısa süre önce SONGAR’a entegre edilmişti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu