Aktif Radar (AR) Güdümlü Füze

Roketsan-ATMACA-Banner

En gelişmiş güdüm sistemlerinden biri olan Aktif Radar Güdüm Sistemi’ne sahip füze sistemlerinde, Aktif Radar Arayıcı Başlık bulunmaktadır.

Aktif Radar Güdümlü Füzeler, üzerlerinde dahili olarak bulunan aktif radar arayıcı başlık ve veri bağı sayesinde; at-unut, at-güncelle, birden fazla hedefe kilitlenebilme, her açıdan atış ve karıştırma kaynağına güdümlenme (Home-on-Jam) gibi yeteneklere sahiptirler.

STM Banner

Radar arayıcı başlıkları ile aydınlatma gerçekleştiren aktif radar güdümlü füzeler, aydınlattığı hedeflerden yansıyan radar dalgaları ile hedeflerine yönelmektedirler. Ancak füzelerde bulunan radar anteni dolayısıyla radar menzili, füzenin yapısı gereği küçüktür. Bu sebepten ötürü aktif radar güdümlü füzelerin hedefleri,  çoğu kez kendilerinden daha uzun radar menziline sahip olan fırlatıcı platformları veya AWACS platformları tarafından aydınlatılmakta ve ilk aşamada hedeflerine yarı aktif radar güdümü füzeler gibi yönelmektedirler. Fakat bu esnada aydınlatma yapan platformların düşman tarafından tespit edilme ihtimali, yayın yaptıkları için artmaktadır. Bu yüzden zaman zaman fırlatıcı platform, fırlatma esnasında radarını açar ve füzeye yön tayin ettikten sonra bölgeden uzaklaşır.

Aktif radar güdümlü füzeler, hedeflerini kendi radarlarında tespit ettikleri yani “Pitbull” oldukları zaman ise aktif radar arayıcı başlıkları aracılığı ile hedeflerine kilitlenmekte ve imha edebilmektedirler.

aktif radar güdüm

Yukarıda da bahsi geçtiği üzere aktif radar güdümlü füzenin radar anteni küçük olduğundan, radar menzili ve hüzme genişliği düşüktür. Bu sebepten ötürü hedefin radar kesit alanı (RKA), yüksek önem arz etmektedir. Hedefin RKA’sı ne kadar yüksek olursa, füzenin başarı yüzdesi de paralel olarak artış gösterecektir.

GÖKDOĞAN Hava Hava Füzesi’nin Radar Arayıcı Başlığı

Harpoon ve ATMACA gibi gemisavar füzeleri ile AIM-120 AMRAAM ve GÖKDOĞAN gibi hava hava füze sistemleri de aktif radar güdüme sahiptirler. TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen GÖKDOĞAN Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi(BVRAAM), oldukça gelişmiş bir radar arayıcı başlığa sahiptir. Katı hal tasarımlı Aktif Radar Arayıcı Başlığı bulunan GÖKDOĞAN; at-unut, birden fazla hedefe kilitlenebilme, atış sonrası kilitlenebilme ve her açıdan atış yeteneklerine sahiptir. Elektronik harbe karşı dayanıklı olan füze, Home-On-Jam yeteneğine de sahiptir. Home-On-Jam yeteneği sayesinde füze, kendisine karıştırma (jamming) uygulayan platforma yönelebilmektedir.

 Önerilen İçerik:  Yarı Aktif Radar (SAR) Güdümlü Füze 


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu