Milli üretim DAR Radarı depremde hayat kurtardı

Roketsan-ATMACA-Banner

STM tarafından milli imkanlarla geliştirilen Duvar Arkası Radar (DAR), deprem sebebiyle ağır hasar alan Antakya’da bir canın kurtarılmasını sağladı.

Türk savunma sanayii şirketlerinden STM tarafından geliştirilen Duvar Arkası Radar DAR, Kahramanmaraş merkezli deprem sebebiyle ağır hasar alan Hatay’ın Antakya ilçesine sevk edildi.

STM Banner

Duvar ve engel arkasından hedef tespiti gerçekleştirebilen DAR Radarı sayesinde, Antakya’daki kadın bir depremzedenin enkazdaki konumu hassas bir şekilde tespit edildi. DAR operatörü STM personeli, depremzedenin yerini hassas olarak tespit ettikten sonra bölgedeki kurtarma ekiplerini yönlendirdi. Bu sayede depremzede kadın, normalden çok daha kısa süre içerisinde enkazdan sağsalim çıkarıldı.

Türk savunma sanayiinden deprem bölgelerine yardım seferberliği

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinesinde Türk savunma sanayii şirketleri, deprem bölgelerine birçok insani yardım malzemesi sevk ediyor. İnsani yardım malzemelerine ilaveten deprem bölgelerinde kullanılabilecek DAR, Dron, telsiz, röle ve anten gibi savunma sanayii ürünü özel teknik ekipmanlar da uzman personel ile birlikte deprem bölgelerine sevk edildi.

Teknik personele ilaveten birçok Türk savunma sanayii sektör çalışanı, deprem bölgelerine yönelik yardımların koordinasyonu amacıyla depremden etkilenen 10 şehre dağılmış durumda.

Öte yandan BAYKAR, depremin ilk 3 gününde toplamda 355 milyon ₺ değerinde yardım yaptığını açıkladı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, MEE

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu