MİLSAR Radarı AKSUNGUR İHA’ya Entegre Edildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli radar MİLSAR, AKSUNGUR İHA (İnsansız Hava Aracı)’ya entegre edildi. MİLSAR radarlı AKSUNGUR İHA, deniz yüzeyindeki hedefleri tespit etti.

Meteksan Savunma tarafından milli imkanlarla geliştirilen MİLSAR SAR/GMTI Radarı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki AKSUNGUR İHA’ya entegre edildi. Daha önce de Bayraktar TB2 ve ANKA İHA’lara entegre edilen MİLSAR, gerçekleştirilen testlerde deniz yüzeyindeki hedeflerine tespitinde başarılı olmuştu.

STM Banner

Son olarak uydudan haberleşme (SATCOM) yeteneği bulunan AKSUNGUR İHA’ya entegre edilen MİLSAR Radarı, Karadeniz’de bazı testleri tabi tutuldu. SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; MİLSAR, bu testler esnasında mayın ve benzeri objeler ile gemilerin tespitini başarıyla gerçekleştirdi. Ayrıca MİLSAR tarafından elde edilen şematik görüntünün gerçek zamanlı olarak yer terminaline iletilebilmesi, kullanıcı ve tedarik makamları tarafından da memnuniyetle karşılandı.

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamada,İHA-MİLDAR projemiz kapsamında geliştirilen Sentetik Açıklıklı Radarımız MİLSAR, ANKA’dan sonra AKSUNGUR’a da başarıyla entegre edildi ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’mız tarafından kullanılmaya başlandı. Hayırlı olsun.” ifadelerine yer verildi.

MİLSAR Karadaki Hedefleri Tespit Yeteneğine Sahip

Operasyon sahasında kendisini başarıyla kanıtlayan MİLSAR’ın, seri üretime geçmesi ve daimi olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kullanımına alınması bekleniyor. Aynı zamanda karadaki hedefleri tespit yeteneği de bulunan MİLSAR; Kara, Hava ve Jandarma’ya ait insansız platformlar tarafından da kullanılma potansiyeli içeriyor.

30 Santimetre Çözünürlükte Görüntü Edinimi

MİLSAR METEKSAN

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından geliştirilen MİLSAR Radarı, 30 santimetre gibi yüksek bir çözünürlükte radar görüntüsü elde edebiliyor. Farklı çözünürlüklerde görüntü elde etme yeteneği bulunan MİLSAR, bu görüntüleri video formatında dahi eş zamanlı olarak komuta merkezine iletebiliyor.

Menzili ‘Şimdilik’ 27 Kilometre

MİLSAR Radarı’nın halihazırda menzili, 27 kilometre olarak biliniyor. Ancak sistem, çeşitli opsiyonların devre alınmasıyla çok daha uzun menzilden hedef tespiti ve takibi gerçekleştirebiliyor. Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde böyle bir radarın bulunması, özellikle Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz’deki harp gemilerinin tespiti açısından da kritik öneme sahip.

Ayrıca MİLSAR’ın diğer bir kritik özelliği ise 30 kilogramlık oldukça düşük ağırlığı ve İHA’lardaki mevcut EO/IR taret yuvalarına uyumlu yapıda bulunması.

Genel Özellikler

  • Çok Modlu Hava Radarı
  • Bütün Hava Koşullarında Gözetleme
  • Geniş Alan Gözetleme
  • HD Radar Görüntüleme
  • Kompakt ve Hafif Yapı
  • Seçilebilir Çözünürlükler
  • Yüksek Hassasiyette Tek Darbe Takip

milsar

Teknik Özellikler

Yanca Kapsama:360°
Yükseliş Kapsama:+10°/-55°
Maksimum Menzil:27km
Minimum Menzil:4km
Sistem Opsiyonları:
  • Hareketli İnsan Tespit Modu (DMTI)
  • Kıyı Gözetleme Modu (MMTI)
  • Eşevreli Değişim Tespit Özelliği (CCD)
Çalışma Voltajları:20-30 VDC
Ortalama Güç Tüketimi:600W
Ağırlık:30kg
Boyut (ÇapxYükseklik):370mm x 445mm

ÖNERİLEN İÇERİK: TUSAŞ’ın ANKA ve ŞİMŞEK İHA’ları Bir İlki Başardı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu