Milyar dolarlık Helge Ingstad fırkateyni hurdaya ayrılıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Norveç Savunma Bakanlığı, Norveç Kraliyet Donanması envanterinde hizmet veren HNoMS Helge Ingstad (F-313) Fırkateyni için geçtiğimiz gün hurda ihalesine çıktı.

Norveç Kraliyet Donanması’na ait HNoMS Helge Ingstad (F-313) Fırkateyni, 2018 yılının Kasım ayında Malta bayraklı bir tanker gemisiyle çarpışmış ve bunun sonucunda karaya oturarak yaklaşık dört ay boyunca sualtında kalmıştı. Kurtarma çalışmaları sonucunda tekrar su yüzeyine çıkartılan HNoMS Helge Ingstad’ın tamir maliyetlerinin 12 ila 14 milyar Norveç Kronu (NOK) olması ancak muadili bir geminin inşasının ise 11 ila 13 milyar NOK olması sebebiyle envanterden çıkartılmasına karar verilmişti.

STM Banner

Bu kapsamda Norveç Savunma Bakanlığı, HNoMS Helge Ingstad için geçtiğimiz gün hurda ihalesine çıktı. İhale doğrultusunda fırkateyn için gayri askeri hale getirilme, sökülme ve imha edilme (D3) protokolü izlenecek.

Hurdaya çıkartılan HNoMS Helge Ingstad (F-313) Fırkateyni; 133 metre uzunluğa, 5.370 ton deplasmana ve 26 knots hıza sahipti. Fırkateyn; 8’li Mk41 VLS içerisinde 32 adet RIM-162 ESSM, 8 adet Naval Strike Gemisavar Füzesi, 4 adet Torpido Tüpü, 1 adet 76mm OtoMelera Super Rapid Ana Batarya Topu ve 4 adet 12.7mm’lik Browning M2HB HMG silah yüklerine sahipti. Ayrıca gemide, Lockheed Martin tarafından geliştirilen AN/SPY-1 Çok Fonksiyonlu 3 Boyutlu Deniz Radarı da bulunmaktaydı. Geminin birim maliyeti ise 1 milyar ABD Doları’nın üzerindeydi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Yüzen geminin başka bir yüzen gemiyle müsademesi askeri veya sivil deniz hukukuna girer. Bir savaş gemisinin karaya oturması velev ki oşinografi haritalarında gösterilmeyen bir kum seddi olsun, gemi kendi başına kurtulamazsa veya haberi yukardan duyulursa o geminin komutanı hemen emekli edilir, yerine hemen başka komutan atanır. Hemen. Gerekirse, gelen yeni komutanı getiren helikopter, eski gemi komutanını karaya taşır. Bu 1798’den beri Avrupa donanmalarında böyledir. Kabahat, suç filan
    aranmaz. Gemi her ne sebepten oturursa sen komutandın,artık değil olur. Norveç elbet bir deniz devleti, kara bahtı, kör talihi komutanın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu