T129 ATAK helikopteri Nahçıvan’da

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait TUSAŞ T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri, Hava Kuvvetleri’ne ait A400M Nakliye Uçağı ile Nahçıvan’a intikal etti.

Türkiye Cumhuriyeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti arasında imzalanan askeri iş birliği anlaşması kapsamında, iki ülke silahlı kuvvetleri ortak tatbikat icra edecek. Kara ve Hava Kuvvetleri unsurlarının katılımıyla gerçekleştirilecek tatbikatlar, kara unsurlarının katılımıyla 1 – 5 Ağustos ve hava unsurlarının katılımıyla ise 29 Temmuz – 10 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

STM Banner

Bu kapsamda Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı mensubu birliklerin Azerbaycan’a ve Nahçıvan’a intikalleri devam ediyor. Son olarak, Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Kara Havacılık birliğinin Nahçıvan’a intikali sağlandı. İntikal kapsamında; TUSAŞ T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ile Sikorsky UH-60 Black Hawk Genel Maksat Helikopteri, A400M Nakliye Uçağı ile Nahçıvan’a getirildi.

Türk Hava Kuvvetleri tarafından aktif olarak kullanılan A400M Nakliye Uçağı, azami iki adet T129 ATAK Taarruz Helikopteri taşıma kapasitesine sahip.

Tatbikatlar; Bakü, Nahçivan, Gence, Kurdamir ve Yevlah bölgelerinde icra edilecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

3 Yorum

  1. Haberi ve konuyu anladım ama Azerbaycan’la uzaktan, çok uzaktan da ilgili olan çok başka bir konuyu yazıyorum, bayram münasabeti ile. Görmeye mutlaka değer. Malum, lezginka, Kafkaslarda ve de Azerbaycanda çok sevilir. Bu oyun daha ustaca oynanamaz, olamaz. Hele bir bakın, hayırlı bayramlar !! ” Azeri qız toyda lezginka ” ( you tube)

  2. Bizde UH-60 Var mıydı ki?
    Ben bilerek, S-70 var…
    Hatta onlarında yerli versiyonu T-70 üretiliyordu galiba….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu