Mısır donanmasında hava savunma zafiyeti

Roketsan-ATMACA-Banner

Mısır Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait Mistral sınıfı amfibi hücum gemilerinde, hava savunma zafiyeti yaşanıyor.

Fransa tarafından Rusya Federasyonu için üretilen ancak yaşanan siyasi anlaşmazlıklar sonrası, 950 milyon avro bedel ile Mısır’a satılan 2 adet Mistral sınıfı amfibi hücum gemisinde, hava savunma zafiyeti yaşanıyor. Birçok ulusal ve uluslararası tatbikata katılan Mistral savaş gemilerinin hava savunması, Humvee tipi araçlara Stinger füzelerinin entegre edilmesiyle oluşturulan AN/TWQ-1 Avenger Çok Kısa Menzilli Hava Savunma Sistemi ile sağlanıyor. Baş ve kıç taraflarına konuşlandırılan birer adet Avenger ile korunan Mistral savaş gemilerinin, olası bir hava ve/veya deniz muhaberesi esnasında korumasız kalacakları ve gemilerin savaş uçaklarından atılan hava-yer mühimmatlarını veya savaş gemilerinden atılan anti-gemi füzelerini önleyemeyecekleri tahmin ediliyor.

STM Banner

Diğer ülke donanmaları envanterlerinde yer alan Mistral LHD muadili savaş gemilerinde; GÖKDENİZ/Phalanx muadili yakın hava savunma sistemleri (CIWS), RAM tipi hava savunma füzeleri ile dikey atım sistemleri tarafından ateşlenen hava/füze savunma sistemleri bulunuyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. ey zalım ey gücsüzleri ezen petrol uğruna hayatları söndüren kendi müttefiklerinin kuyusunu kazacak kadar alcalan kendi ülkesindeki siyahi vatandaşlarına 2 sinıf muamele yapan katleden kızılderilileri topraklarından sürüp katleden terörü destekleyen alcak amerika ermeni sorununu pırakta kendi zalimliğini sorgula tüm tsk calışanlarına asker selamıyla selamlıyorum herkeze esselamun aleyküm ve rahmetullahi ve berakatühü herekeden erkan aydın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu